Akaryakıt İstasyonlarında LED Aydınlatma

Akaryakıt istasyonlarında LED aydınlatma neden tercih edilir? Geleneksel aydınlatmalara göre avantajları nelerdir? Ne kadar enerji tasarrufu sağlar ve yatırım geri dönüş süresi nedir? Yazımızda bu sorularınıza cevap bulacaksınız.

Akaryakıt İstasyonlarında LED Aydınlatma
11.04.2016
480
A+
A-

Akaryakıt istasyonlarında LED aydınlatma neden tercih edilir? Geleneksel aydınlatmalara göre avantajları nelerdir? Ne kadar enerji tasarrufu sağlar ve yatırım geri dönüş süresi nedir? Yazımızda bu sorularınıza cevap bulacaksınız.

Akaryakıt istasyonlarında aydınlatma ile sürücüler için daha güvenli ve davetkar bir ortam oluşturmak amaçlanır.

Geleneksel aydınlatmalarda (metal halide veya yüksek yoğunluklu gaz deşarjlı lamba) optik kontrol eksikliği ışığın boşa harcanmasına sebep olur. Dış aydınlatmalarda ışığın yaklaşık yüzde 30’un gökyüzüne yansıdığı tahmin edilmektedir. LED’ler enerji tasarrufu ve kaliteli ışığı bir araya getirerek tüm konvansiyonel aydınlatmalara iyi bir alternatif olabiliyor. LED’li kanopiler tercih edildiğinde %70’e varan enerji tasarrufu sağlanırken, 10 yıla kadar bakım gerektirmeden kullanım sağlanabilir. Ortalama bir projede elektrik faturasında yaklaşık %60 düşüş görülebilir, bu sayede yatırım geri dönüş süresi yaklaşık 3 yıldır.

İyi aydınlatılan bir istasyon uzak mesafelerden görülebilir ve müşterileri kendine çeker. Burada daha önce DIALux yazılımı ile hazırladığım ve aydınlatma hesaplarını gerçekleştirdiğim projeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu projemde fotometrik koşulların geliştirilmesi, enerji verimliliği sağlanması ve sürücülerin istasyona dönüş eğiliminin artırılması hedeflenmektedir. Şunu söylemem gerekir, böyle bir proje oluşturmak için DIALux evo’nun yanında Photoshop’un yardımını çokça başvurdum. Yani böyle bir proje oluşturmak istiyorsanız giriş seviyesinde de olsa Photoshop bilginiz olması gerekiyor. Paint de iş görebilir ama size zaman kaybettirecek, hızınızı yavaşlatacaktır.

Projeyi başlangıçta ticari amaçla oluştursam da o dönemde DIALux yapımcılarının uluslararası düzeyde bir yarışma düzenlenmesi ilgimi çekti. Başvurumu yaptım ve finale kanal tek Türk yarışması olarak oylama sonuçlarını beklemeye başladım. Proje Mart 2014’de Almanya merkezli DIAL GmbH firmasının düzenlediği DIALux evo Featured Project yarışmasında birinci olmuştur.

Akaryakit-Istasyonu-LED-Aydinlatma-Projesi-2

Akaryakit-Istasyonu-LED-Aydinlatma-Projesi-3

Akaryakit-Istasyonu-LED-Aydinlatma-Projesi-4

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.