High Bay (Yüksek Tavan) ve Low Bay (Alçak Tavan)’in Farkı Nedir?

High bay ve low bay, Türkçe karşılıklarıyla yüksek tavan ve alçak tavan, aydınlatma endüstrisi için standart terimlerdir. Yazımızda ana farklılıkları ve kullanım alanlarıyla ilgili açıklamaları bulabilirsiniz.

High Bay (Yüksek Tavan) ve Low Bay (Alçak Tavan)’in Farkı Nedir?
31.07.2017
792
A+
A-

High bay ve low bay, Türkçe karşılıklarıyla yüksek tavan ve alçak tavan, aydınlatma endüstrisi için standart terimlerdir. Yazımızda ana farklılıkları ve kullanım alanlarıyla ilgili açıklamaları bulabilirsiniz.

Low bay, 6 metre ve altındaki alçak tavan tiplerine ve bu tür alanlarda kullanılan aydınlatma armatürlerine verilen isimdir. High bay ise 6 metre üzerindeki yüksek tavan tipleri ve burada kullanılan aydınlatma armatürleridir.

Low bay aydınlatma armatürleri, 6 metre ve daha düşük montaj yüksekliği için tasarlanmıştır. Low bay aydınlatma armatürleri ışığı yansıtmak için genellikle bir tür difüzör kullanmaktadır. Montaj hatları, üretim alanları, gıda işleme tesisleri, depolar ve otoparklar yaygın kullanım alanlarıdır.

High bay aydınlatma armatürleri 6 metreden daha fazla yükseklikteki alanlar için tasarlanmıştır. Genellikle 6-14 metre yükseklikteki alanların aydınlatılmasında kullanılır. Bu armatürler, özel ışık dağılımıyla yüksek mekanlarda iyi bir aydınlatma sağlar. High bay aydınlatma armatürleri ışığı yere doğru yönlendirmek için alüminyum reflektör veya özel lensler kullanmaktadır. Yüksek tavan aydınlatmalarında zemin ve çalışma düzleminin aydınlatılmasının yanında düşey yüzeylerin aydınlatılmasına da yoğunlaşılır. Düşey yüzeylerin aydınlatılması, raflardan ögelerin alınması gereken depo gibi alanlarda özellikle önemlidir. Yaygın kullanım alanları, bakım odaları, depo ve hangar gibi endüstriyel ve ticari aydınlatma uygulamaları olarak gösterilebilir.

Alçak tavan yada yüksek tavan, aydınlatma uygulamanız hangisi olursa olsun LED aydınlatma az enerjiyle büyük alanları aydınlatmanızı sağlar. İyi bir aydınlatma güvenliği ve enerji verimliliğini artırırken, üretim etkinliğine de katkı sağlar. İyi bir aydınlatma ise, doğru armatür ve iyi tasarımın birleşimiyle ortaya çıkar. Bu yüzden endüstriyel tesislerimizin aydınlatmalarını yaparken profesyonellerden destek almamız gerekiyor.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Mesut dedi ki:

    spesifik bir ışık çıkışı olmalı mıdır?