Spor Salonu (Fitness Merkezi) Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Spor salonları özel aydınlatma gereksinimlerine sahiptir. Kullanıcıları güvende ve odaklanmış tutmak için iyi bir aydınlatma gereklidir. Fitness merkezi olarak çalışan spor salonlarında, 200-300 lüks aralığında bir aydınlatma seviyesi 0,8 ortalama düzgünlük değeriyle birlikte istenmektedir.

Spor Salonu (Fitness Merkezi) Aydınlatması Nasıl Yapılır?
22.09.2017
2.366
A+
A-

Bazen sağlıklı yaşam için, bazen kaslı bir vücuda sahip olmak için, bazen ise sadece iş stresini atmak için kendimizi spor salonunda buluruz. Özellikle sağlıklı yaşam konusunda oluşan bilinç ile, spor salonları her geçen gün daha fazla ziyaretçi ağırlıyor. Spor salonlarında alanın genişliğine, temizliğine, spor aletlerine, kalabalık olup olmamasına ve etkinlik programlarına dikkat edilir. Ancak bu salonlarda genel tasarım ve yerleşiminin dışında bir diğer önemli konu da aydınlatmadır.

Spor salonlarında aydınlatma, sporcuların konsantre bir şekilde çalışabilmelerini desteklemelidir. Spor salonu genelinde ortam aydınlatması, kullanıcıların güvenliğini sağlamak için yeterli seviyede olmalıdır. İyi bir aydınlatma tasarımı mekanın çekiciliğini arttırabilir.

Spor salonları özel aydınlatma gereksinimlerine sahiptir. Kullanıcıları güvende ve odaklanmış tutmak için iyi bir aydınlatma gereklidir. Fitness merkezi olarak çalışan spor salonlarında, 200-300 lüks aralığında bir aydınlatma seviyesi 0,8 ortalama düzgünlük değeriyle birlikte istenmektedir.

Aydınlatma armatürleri, özellikle spor aletlerinin üstünde, doğrudan kamaşmayı önlemek için dikkatli bir şekilde yerleştirilmelidir.

Spor aletlerinin bulunduğu alanlarda yüksek aydınlatma seviyeleri istenir ancak bu aydınlatma, spot ışıklarla kullanıcıyı rahatsız edecek, yüzüne parlayacak şekilde yapılmamalıdır. Bu alanlarda ışığı daha yumuşak dağıtan, rahatsız edici olmayan ışık kaynakları tercih edilebilir.

Özel sınıflarda, parlaklığın artırılıp azaltılmasını, bazı ışıkların ayrı ayrı açılıp kapatılabilmesini sağlayan kontrol sistemine yoga, pilates, spinning, zumba gibi derslerin yapılmasında ihtiyaç duyulabilir. Bu sayede istenilen ortamı yaratmak için ışıklar kontrol edilebilir veya belirli ışıklar kısılarak gün ışığından azami şekilde yararlanılabilir. Bazen gösteri, yarışma ve etkinlikler için daha karmaşık aydınlatma sistemine ihtiyaç duyulabilir.

Spor salonlarında bir diğer önemli konu da flicker etkisidir. Flicker, ışıktaki titreme, ışığın yoğunluğunun anlık olarak değişmesi olarak tanımlanabilir. Bu yüzden spor salonlarında floresan ışıkların kullanımından kaçınmak doğru bir tercih olacaktır. Flicker etkisi, sporcular üzerinde yorgunluk ve baş ağrısı gibi şikayetlere sebep olabilir.

Yüksek tavanlara veya yüzme havuzlarının üzerine gelen ışıkların bakım ve onarımının zor olması sebebiyle, bu alanlarda uzun kullanım ömrüne sahip armatürler tercih edilmelidir.

Spor salonlarının aydınlatılmasında genellikle LED panel, downlight, lineer aydınlatmalar ve spot ışıklar kullanılmaktadır. Bazı salonları da gergi tavan aydınlatma sistemleriyle ışıklandırılmaktadır.

Unutmadan, doğal aydınlatma yani güneş ışığı da spor salonlarında etkin bir şekilde kullanılmalıdır. Araştırmalar, gün ışığının konsantrasyonu arttırdığı ve kullanıcıların doğal ışık altında kendilerini dışarıda gibi hissettiğinden, yaz aylarında spor salonlarına daha fazla gitme eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 8 Yorum
 1. Recai BAYRAM dedi ki:

  Selam Sayın Yetkili
  Bilardo salonunda bilardo masalarının üstünde masayı güçlü aydınlatmak ve göz almamaz bir aydınlatma yapmak istiyorum
  Aklımdan geçen mağazalarda kullanılan raylı spot ışıklarını sağlı sollu yerleştirmak ve masadan 2.5 metre yükseklikte yerleştirmak
  bunun için ne tür tasarruflu aydınlatma veya led ışık kullanmam gerekiyor
  lütfen yardımcı olun teşekkürler

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Recai Bey, bilardo masasının aydınlatılması için çanak tipi sarkıtlar ve LED lambalar kullanmanızı öneririm. Bu tür uygulamalarda genellikle 3 ya da 4 adet sarkıt yeterli oluyor.

 2. hamdi dedi ki:

  spor salonum su alıyor aydınlatmalarım devamlı patlıyor nasıl bir aydınlatma türü kullanabilirim

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Hamdi Bey, koruma sınıfı IP65, IP66 ya da IP67 olan aydınlatma ürünlerini kullanabilirsiniz. IP koruma sınıfları ve ne anlama geldiğiyle ilgili açıklamalara aşağıdaki bağlantı aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

   https://aydinlatma.org/ip-koruma-sinifi-nedir.html

 3. mehmet dedi ki:

  emre bey meraba.evde spor yapıyorum.aynaya bakarak kol kaslarımı çalıştırıyorum.
  nasıl bir aydınlatma yapsamda çalışırken ayna parlamadan net bi görüntü olsun.led bant armatürler var.aynanın üzerıne mi yoksa odanın başka bir bölümüne mi assam..teşekkürler..

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey, parlama etkisini azaltmak için mikroprizmatik difüzörlü aydınlatma armatürlerini tercih edebilirsiniz. Detaylı bilgiye aşağıdaki bağlantı aracılığıyla erişebilirsiniz.

   https://aydinlatma.org/mikroprizmatik-difuzor.html

 4. Murathan dedi ki:

  Merhaba, ben odayı spor odasına dönüştürdüm ve ayna yaptırdım. Bu aynayı sizce ışığı nereye alarak konumlandırmam daha güzel görüntü verir. yani ışık kaynağının tam altına mı yoksa ışığın yandan gelmesini sağlayacak şekilde mi? Mesela oda lambası ortada onun hizasında ki duvara mı monte etmeliyim aynayı yoksa oda lambasının biraz daha sol tarafına mı?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Murathan Bey, yansıyan ışıkların sizi rahatsız etmeyeceği şekilde bir yerleşim planlamanızı öneririm.