Cinsel Problemlere Karşı Parlak Işık Tedavisi

Işık kutusu ile parlak ışığa maruz kalan erkeklerde, testosteron seviyesinin arttığı ve isteği az olan erkeklerin ilişkilerinde tatmin duygusunda fazlalaştırmaya yol açtığı ECNP konferansında duyurulu.

Cinsel Problemlere Karşı Parlak Işık Tedavisi
13.01.2017
399
A+
A-

Viyana’da düzenlenen ECNP konferansı ile plasebo kontrollü, rastgele seçilen adaylar ile yapılan testte, parlak ışığa maruz kalan erkeklerde, testosteron seviyesinin arttığı ve isteği az olan erkeklerin ilişkilerinde tatmin duygusunda fazlalaştırmaya yol açtığı duyuruldu.

Kırk yaşından büyük ve seksüel aktivitesi yaştan ve diğer faktörlerden dolayı düşük olan önemli ölçüdeki erkek üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda, seksüel ilginin mevsim ve ortam ışığına bağlı olarak değiştiği tespit edildi.

Profesör Andrea Fagiolini ve ekibinin 38 erkek üzerinde yürüttüğü çalışmalar ile plasebo etkisini önlemek için bir test grubu kurularak bunlara da deneyde kullanılan ışıktan daha düşük şiddette bir ışık verildi ve yüksek ışık verilen gruptan bu grup etkisi düşülerek daha gerçekçi sonuçlara ulaşıldı.

İlk olarak 38 erkek iki gruba bölündü, deney grubuna ışık ile iki hafta boyunca, sabahları erken bir zamanda, yarım saatlik ışık terapisi uygulandı ve 2 haftanın ardından testosteron seviyesi ölçüldü. Testlerden önce tatmin seviyesi ortalama olarak 10 üzerinden 2 olan erkeklerin testten sonraki seviyesi ortalama olarak 6.3’e yükseldiği görüldü. Deneklerin testosteron seviyesinde ise ortalama 2.1 ng/ml’lik bir artış tespit edildi.

Parlak ışığın bu etkisine rağmen, seksüel aktivitenin azalmasına pek çok faktör etki edebilir ve tüm denekler benzer şiddette tepki vermeyebilir, fakat ışığın etkisi önemli ölçüde olumlu olarak sonuçlanmıştır. Ama yine de parlak ışığa uzun süre maruz kalmak bir takım cilt ve deri problemlerine yol açabilir, bu yüzden haberi okuyan erkekleri dikkatli olmaya çağırıyoruz.

European College of Neuropsychopharmacology (ECNP)

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.