AB Destekli Maliyet Odaklı LED Panel Üretimi Projesi

AB Destekli Maliyet Odaklı LED Panel Üretimi Projesi
16.03.2016
132
A+
A-

AB destekli bir proje olan Treasores projesi kapsamında, esnek aydınlatma folyoları ile düşük maliyetli LED panel üretimi gerçekleştirildi. Proje; LED aydınlatma panelleri, güneş pilleri ve diğer organik elektronik cihazların üretim maliyetlerini düşürmek için yenilikçi çözümler ve yeni teknolojiler geliştirmek amacıyla başlatıldı. Projenin en önemli katkısı ise, gelişmiş esnek optoelektronik sistemlerde kullanılan, bariyer malzemeler ve şeffaf elektrotların geliştirilmesi ve büyük ölçekte üretilmesi olmuştur.

Peki nedir bu şeffaf elektrotlar diye sorarsanız, esnek yüzey üzerinde, ince gümüş metal lifleri veya karbon nanotüpler kullanarak oluştutulan ( bu yıl üretime başlamayı beklenen ya da zaten ticari bir ölçekte geliştirilen ) üç adet elektrottur. 100 metre uzunluğundaki rulo ile yeni elektrotların testleri farklı optoelektronik cihazlar ile yapılmıştır. Bu roll to roll (R2R) yöntemi tıpkı gazete baskı yöntemine benzemektedir. Testler Bu yöntemle üretilen yeni elektrotların karmaşık güneş pilleri ve ışık kaynakları için uygun olduğunu göstermiştir.

En önemlisi de bu yenilikçi üretim metodu gelecekte, güneş pilleri ve ışık kaynakları üretim maliyetlerini düşürebilecektir. Bu da tüketicilerin cebine yansıyacaktır. Aynı zamanda da Avrupa Birliği’nin iklim değişikliği hedeflerine, önemli ölçüde katkı sağlayacaktır.

Kaynak:
BIZLED Magazine

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.