Avrupa’da Yaya Trafik Lambalarında Neden İki Kırmızı Işık Bulunuyor?

Norveç, Danimarka, Almanya ve İskandinavya gibi ülkelerin bazı bölgelerinde yaya ışıklarında iki tane kırmızı ışıklı duran adam figürü kullanılıyor. Bu uygulamanın en yaygın şeklinde görüldüğü yer ise Norveç’in en büyük şehri ve başkenti Oslo.

Avrupa’da Yaya Trafik Lambalarında Neden İki Kırmızı Işık Bulunuyor?
02.09.2018
2.115
A+
A-

Norveç, Danimarka, Almanya ve İskandinavya gibi ülkelerin bazı bölgelerinde yaya ışıklarında iki tane kırmızı ışıklı duran adam figürü kullanılıyor. Bu uygulamanın en yaygın şeklinde görüldüğü yer ise Norveç‘in en büyük şehri ve başkenti Oslo.

Trafik sinyal sisteminde özellikle kırmızı ışığın arızalanması, trafik güvenliği açısından büyük tehlikeleri ortaya çıkarmaktaydı. Bir arıza anında, ekiplere bilgi verilse de, bu arızanın giderilmesi bazen uzun sürebiliyordu.

Avrupa‘da uygulanan bu sistem, ekstra kırmızı ışık ile, bir tanesi arızalandığında diğeri çalışmaya devam ediyor. Yedek bir kırmızı ışığa sahip olmak, fazladan yeşil ihtiyaca sahip olmaktan daha önemli görülüyor.

Fikir ve uygulama, bölge sakinleri tarafından beğeniyle karşılanıyor. Fazladan kırmızı ışığın trafikte yayaların güvenliğini arttırdığı söylenebilir.

Çift kırmızı ışığın, renk körleri ve yaşlılar için daha görülür olduğundan da bahsediliyor.

Kırmızı ışık arızası sebebiyle, Danimarka’da küçük bir kız öğrencinin hayatını kaybettiği, önlemlerin bu üzücü olaydan sonra alınmaya başladığı belirtiliyor.

Türkiye‘nin herhangi bir yerinde henüz böyle bir uygulama bulunmuyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.