İki Yeni RGB Lazer Işık Kaynağı Modülü Geliştirildi

Üniversite sanayii işbirliği ile dokuz firmanın içinde bulunduğu NEDO projesinde işler yolunda gidiyor. Proje kapsamında yüksek parlaklıklı, küçük boyutlu iki farklı tip RGB lazer modülü geliştirildi.

İki Yeni RGB Lazer Işık Kaynağı Modülü Geliştirildi
07.11.2016
155
A+
A-

Görünür lazer diyot uygulamalarını genişletmek için Osaka Üniversitesi ve Shimadzu Corporation araştırmacıları ultra küçültülmüş yüksek parlaklığa sahip iki farklı tip RGB (Kırmızı-Yeşil-Mavi) lazer ışık kaynağı modülü geliştirdi.

Yeni enerji ve endüstriyel teknoloji geliştirme topluluğu (NEDO) projesi ile araştırmacılar gerçek cihazlar üzerinde, geliştirdikleri lazer modüllerin verimliliğini test ettiler ve endüstri-üniversite işbirliği ile güvenlik ilkeleri ve yeni ışık kaynakları ile ilgili bir rehber niteliğinde bir çalışmayı ortaya koydular. Bu birliktelik ile gelecekte, endüstriyel uygulamalarda kullanılacak yeni teknolojilerin tasarımı ve bu teknolojiler ile ilgili uluslararası standartların geliştirilmesi planlandı.

Dokuz farklı lazer ekipman geliştiricisinin içinde bulunduğu proje ile yeni geliştirilen modüller, bu firmaların cihazlarında enerji tasarruf performansı ve renk skalası gibi özellikler bakımından test edilip değerlendiriliyor, bu sayede hem geliştirme hem de uygulama boyutu ile yeni projeler hızlıca hayata geçiriliyor.

Lazer teknolojisinin kendine özgü karakterinden dolayı bu teknoloji ile araştırmacılar, akıllı telefonlar gibi küçük boyutlu cihazlardan, kocaman sinema salonları gibi büyük boyutlu video sistemlerine kadar geniş ölçekte kullanım olanaklarına sahip oluyorlar ve bu teknolojideki en ufak bir geliştirme pek çok cihaz üzerinde uygulanabiliyor.

BizLED

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.