Şikago Sokaklarına LED Dönüşümü Sağlık Endişelerini Gündeme Getirdi

Amerikan Tabipleri Birliği’nin sağlık endişeleri ve tüm baskılarına rağmen Şikago’da LED dönüşümünde son aşamaya gelindi. Projelendirilmesi tamamlanan çalışmada dikkat edilmesi istenen bazı hususlara dikkat edilmedi.

Şikago Sokaklarına LED Dönüşümü Sağlık Endişelerini Gündeme Getirdi
24.01.2017
239
A+
A-

Şikago’nun sokaklarındaki, 270.000 eski model sodyum sokak lambası 2020 yılına kadar LED armatürlere dönüştürülecek. Ancak Amerika’daki sağlık ve çevre uzmanları, hükumeti sağlık endişeleri nedeniyle doğru LED ışıklarını seçmeye zorluyor. Bu sayede Aralık 2016’da, ABD hükümeti de, kamuoyundan geri bildirim almak için projeyi yedi pilot alanda uyguladı.

Bazı araştırmalara göre, geceleri mavi ışığa maruz kalmak uykuyu etkiliyor ve sağlık problemlerine yol açıyor. Amerikan Tabipleri Birliği tarafından LED sokak lambaları üzerine yapılan bir çalışma ile, parlama ve çok parlak mavi ışıktan kaynaklanan sağlık sorunları hakkında uyarı mahiyetinde açıklamalarda bulundu. Açıklamalarda özet olarak; LED dönüşümünde çevrenin de etkilendiği sonucuna varıldığı belirtildi.

Dünyada pek çok şehir, LED aydınlatmaya geçiş yapmasına rağmen, birkaç şehir bu ve benzeri sorunlarla karşı karşıya kaldı. Sonrasında, çok fazla parlak mavi ışık veya parlamayı önlemek için daha fazla korumaya ihtiyaç duyan ışıkları karartmaya, güçlendirmeye veya değiştirmeye, sağlık ve çevre etkileri nedeniyle, mecbur kaldı.

Amerikan Tabipleri Birliği çalışması sonucunda, şehirlerin kamaşma korumalı, sağlam LED ışıkları seçmesi ve 3000 K veya daha düşük renk sıcaklığına sahip olması gerektiğini önerdi. Işıkların gökyüzünde veya insanların evlerinde değil sokakları ve kaldırımları aydınlatacağı için armatürlerin evlere gelen kısımlarına uygun yansıtıcıların yerleştirilmesinin önemli olacağı da belirtildi.

Şikago’da yapılan LED dönüşüm uygulaması bu tavsiyelerle uyumlu bir şekilde projelendirildi fakat ışıkların gökyüzüne veya pencerelerine parlamasını önleyecek kalkanları dönüşüm kapsamında önemsenmeyen bir husus oldu. Yine de Şikago’nun LED aydınlatma projesi kenti yüzde 50 oranında tasarruf ettirecek.

Bu eksikliğin kamuoyunda yer almasından mütevellit, Şikago’nun LED aydınlatma projesi danışmanı Rose Jordan, yeni LED armatürlerin gökyüzüne ışık göndermeyeceğini ve hafif kirliliğe neden olmayacağını söyledi. Herhangi bir şekilde ikamet edenler ışığın evine yansıdığını düşünür ve talep ederse, LED sokak lambasına bir kalkan takılabileceği şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bu açıklamalar karşısında, Şikago’nun kuzey tarafındaki Amundsen Lisesi’nden bir grup öğrenci, pilot bölgelerdeki ışıkların parlaklığını kontrol etti ve LED armatürlerinde kalkan bulunmadığı gerçeğinden endişe duyduklarını belirtti.

BizLED

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.