Kuyumcu Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Kuyumcularda aydınlatma, ürünleri sergilemek, müşterilerin satın alma kararlarına etki etmek için bir pazarlama aracı olarak kullanılır. Aydınlatma doğru şekilde kullanıldığında sizi rakiplerinizin önüne taşıyabilir. Başarılı bir mağaza tasarımınız, üstün özellikte mücevherleriniz olsun, iyi bir aydınlatma sağlamazsanız bu başarı ve üstünlük satışlarınıza yansımayacaktır.

Kuyumcu Aydınlatması Nasıl Yapılır?
20.04.2018
1.094
A+
A-

Kuyumcularda aydınlatma, ürünleri sergilemek, müşterilerin satın alma kararlarına etki etmek için bir pazarlama aracı olarak kullanılır. Aydınlatma doğru şekilde kullanıldığında sizi rakiplerinizin önüne taşıyabilir.

Başarılı bir mağaza tasarımınız, üstün özellikte mücevherleriniz olsun, iyi bir aydınlatma sağlamazsanız bu başarı ve üstünlük satışlarınıza yansımayacaktır.

Kuyumcularda vitrin aydınlatması en önemli bölümdür. Bu vitrinlerde pırlanta ve altın aksesuarlar sergilenir, müşterilerinizin dikkatini ilk vitrindeki ürünlerinizle çekersiniz.

Pırlantalar parıltısını gösterebilmek için parlak beyaz ışığa ihtiyaç duyar. Altın ise pırlantalara göre biraz daha sıcak, sarıya yakın renkler altında en iyi şekilde görünür. Pırlantalar için 4000-4300K, altınlar için ise 3000-3500K aralığında ışık renkleri tercih edilebilir.

Kuyumcularda vitrin aydınlatmasında 2000 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görülmektedir. Ancak talep ve ihtiyaçlara göre vitrinde 4000 lüks aydınlatma seviyesine kadar çıkılabilir.

Mağaza genelinde ise 800 lüks aydınlatma seviyesi doğru bir seçim olacaktır. Çünkü, vitrinlerdeki aydınlatma, mağaza genelinde yapılan aydınlatmadan daha parlak olursa, müşterilerinizin dikkati vitrinlere ve vitrinlerdeki ürünlere yönelir. Mağaza genelinde ise 2700-3000K aralığında sıcak beyaz renkler tercih edilmelidir.

Mağaza aydınlatma tasarımında, aydınlatma elemanlarının seçimi yapılırken CRI yani renksel geriverim indeksine dikkat edilmelidir. Kuyumcu aydınlatmasında CRI değeri 80, hatta mümkünse 90’ın üzerinde olan ışık kaynakları kullanılmalıdır. CRI değeri ışık altında nesnelerin gerçek renklerine ne kadar yakın göründüğünü ifade eder.

Kuyumcu aydınlatmalarında genellikle ray tipi spot aydınlatmalar, gömme spotlar ve sarkıt aydınlatmalar kullanılmaktadır.

Kuyumcularda, mağazanın genel giderlerinde aydınlatmanın oranı %25 civarındadır. Bu yüzden enerji verimli ve uzun ömürlü ışık kaynaklarının kullanılması, tasarruf anlamında size yarar sağlayacaktır.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Ayhan Gunes dedi ki:

    Kuyumcu aydinlatma urunleri konusunda iyi bir firma ile calistik gercekten magazamizin ve vitrinimizin havasi degisti tavsiye ediyorum.