Otel Odası Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Otel konaklaması uzun da olsa kısa da olsa, yoğun bir günün sonunda bizi kucaklayan yer orasıdır. Bize ayrılmış bu alanda rahat bir akşam geçirmek için aydınlatma da bu konforu sağlayacak nitelikte olmalıdır.

Otel Odası Aydınlatması Nasıl Yapılır?
31.08.2018
1.737
A+
A-

Otel konaklaması uzun da olsa kısa da olsa, yoğun bir günün sonunda bizi kucaklayan yer orasıdır. Bize ayrılmış bu alanda rahat bir akşam geçirmek için aydınlatma da bu konforu sağlayacak nitelikte olmalıdır.

Oda içerisinde, çalışma, okuma ve rahatlama alanları için farklı aydınlatma ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu yüzden farklı tipte aydınlatma elemanları, oda içerisinde bir arada kullanılmalıdır.

Örneğin, görev aydınlatması olarak başucu lambalar, okuma için gerekli ışığı sağlamalıdır. Bunu yaparken de kamaşma yaratmamalı, okuyucuyu rahatsız etmemelidir.

İki kişilik odalarda, iki konuk için de ayrı görev aydınlatması bulunmalı ve bu aydınlatmalar ayrı ayrı kontrol edilebilmelidir. Çünkü, birisi parlak ışıkta kitap okurken diğeri uyumak isteyebilir.

Oda içerisindeki dekorasyon unsurlarına ışıkla dikkat çekmek ve farklı bir atmosfer yaratmak için, vurgu aydınlatmaları kullanılabilir.

Otel odasında genel aydınlatma amacıyla avizeler veya gömme aydınlatmalar kullanılabilir. Görev aydınlatmaları için, abajurlar, masa lambaları, duvar ışıkları ve ayaklı lambalar kullanılabilir. Vurgu aydınlatması için ise, şerit LED‘ler ve yönlendirilebilir spot ışıklar iyi bir tercih olacaktır.

Otel odasında ve banyoda 150 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görülmektedir. Oda içerisindeki görev aydınlatmalarının kapsadığı alanlarda ise 500 lüks seviyesinde bir aydınlatma önerilmektedir.

Otel odasında sıcak beyaz, sarıya yakın renklerde ışık kaynaklarının kullanılması, konuklarınız üzerinde rahatlatıcı bir etki bırakacaktır. Bu tam da onların ihtiyacı olan şey.

Otel odasının aydınlatılmasında kullanılacak armatürlerin seçiminde; odanın genel tasarımı ve renkleri göz önünde bulundurulmalıdır. Otel odasının banyosunda kullanılacak aydınlatma armatürleri suya, toza ve neme karşı dayanıklı olmalıdır. Gövdesi paslanmaz malzemeden imal edilmiş olmalıdır.

Genel aydınlatmaların kontrolü, hemen odanın girişinde bulunmalı, konuk odaya girdiği anda ışıkları açabilmelidir. Oda girişinden açılan ışık, yatağın yanındaki anahtar yardımıyla kapatılabilir olmalıdır. Bu sayede konuğun uykuya geçmeden önce ışıkları kapatmak için yerinden kalkmasına gerek kalmaz.

Bir otel odasında konfor, enerji tasarrufundan önce gelse de, bu alanda yapılacak tasarruf da unutulmamalıdır. Oda genelinde enerji tasarruflu aydınlatma teknolojilerinin kullanılması faydalı olacaktır.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.