Sarkıt Aydınlatma Armatürlerinin Dekorasyona Etkileri

Aydınlatma, şüphesiz ki dekorasyonun vazgeçilmez öğelerinden biridir. Çoğu amatörce veya gelişi güzel dekore edilmiş mekânlarda aydınlatma geri planda tutulan bir öğe olması nedeniyle diğer tüm öğeler etkili ve güzel olsa da, aydınlatmanın üzerinde durulmaması, dekorasyondaki eksiklik veya uyumsuzluk olarak illa ki gözümüze çarpmaktadır. Peki sarkıt aydınlatma armatürlerinin dekorasyona etkileri nelerdir?

Sarkıt Aydınlatma Armatürlerinin Dekorasyona Etkileri
28.11.2016
352
A+
A-

Aydınlatma, şüphesiz ki dekorasyonun vazgeçilmez öğelerinden biridir. Çoğu amatörce veya gelişi güzel dekore edilmiş mekânlarda aydınlatma geri planda tutulan bir öğe olması nedeniyle diğer tüm öğeler etkili ve güzel olsa da, aydınlatmanın üzerinde durulmaması, dekorasyondaki eksiklik veya uyumsuzluk olarak illa ki gözümüze çarpmaktadır. Biz bugün genel olarak aydınlatmanın değil de bir kategorisi olan sarkıt aydınlatma armatürlerinin dekorasyona etkileri üzerinde duracağız.

Sarkıt aydınlatma armatürlerinin de dekorasyon üzerindeki etkileri büyüktür. Belki de aydınlatma ürünleri arasında dekorasyonu etkileyen en önemli parçadır sarkıt aydınlatma ürünleri. Mekanın genel aydınlatmasında ve bazen de lokal olarak bazı alanların aydınlatmasında tavandan sarkıtılarak kullanılan sarkıt aydınlatma armatürleri, mekanda aydınlatma ürünleri arasında ilk göze çarpan üründür. Diğer dekorasyon öğeleri ile uyumu ve bütünlemesi bu nedenle çok önemlidir.

Aydınlatma armatürlerinin tasarımları da dekorasyon trendleri ile gelişen bir alandır. Bu nedenle ki birçok farklı konsepte uyumlu aydınlatma armatürleri bulmanız mümkündür. Örneğin son zamanlarda halatlı sarkıt aydınlatma ürünleri büyük bir trend haline geldi. Rustik tasarımlı mekânlarda yerine göre kullanımı da gerçekten estetik sonuçlar veriyor. Fakat bu trendin bazı olumsuz etkileri de olmadı değil. Halat sarkıt aydınlatmalar, bildiğiniz gibi vintage/rustik tarz ürünler ve hiç alakasız dekorasyonlarla birlikte kullanımı direk mekânda göze batan bir unsur oluyor. Ama maalesef bir modanın peşinden karmaşık şekilde sürüklenmek bu tip durumalar sebep oluyor. Mekânın genel dekorasyonuyla uyumsuz aydınlatma armatürleri dekorasyonunuzu destekleyecek değil karartacak bir etkendir. Uyumlu tarzların birlikte kullanımı ise mekânlarınıza ışık katacak, dekorasyonunuzu güçlendirecektir. Metal gövdeli eskitme uygulanmış sarkıt aydınlatma armatürlerini vintage tasarıma sahip mekânlarınıza ışık katacaktır. Aynı şekilde modern tasarlanmış bir mekânda da geometrik hatlara sahip, modern renklerdeki sarkıt aydınlatma armatürleri güzel bir uyum sağlayacaktır.

Sarkıt aydınlatma armatürleri mekânın genel dekorasyonundan bağımsız olarak düşünülmemelidir. Hem dekorasyonunuzun bütünlüğü açısından hem de dekorasyona katacağı estetik açıdan büyük bir önem taşımaktadır sarkıt aydınlatma armatürleri. Bir diğer açıdan baktığımızda, mekânda kullanılan diğer dekorasyon öğeleri üzerinde de etkisi büyüktür. Dekorasyonunuzun ortaya çıkmasını sağlayacak olan ışık miktarı ve rengi de sarkıt aydınlatma armatürlerinize bağlıdır. Yetersiz kalacak bir ışık kaynağı dekorasyonunuzun da negatif olarak etkilenmesine sebep olacaktır, aynı zamanda çok güçlü bir ışık kaynağı kullanımı da negatif yönde etkileyecektir. Aynı şekilde kullanılacak ampullerin ışık renkleri de önemlidir. Işık rengi mekânın genel rengini etkileyen bir faktördür. Tasarımınızın temasıyla uyumlu renklerin seçimine özen gösterilmelidir. Örneğin dekorasyonunuzda beyaz rengin hâkim olduğunu düşünürsek, sıcak renkte sarı bir ampul kullandığınızda, genel hâkim olan beyaz renk tonunuzu kıracaktır.

Sarkıt aydınlatma armatürleri ve dekorasyon ilişkisinden genel hatlarıyla bahsetmeye çalıştık ve genel olarak dekorasyonda etkili olduğu noktaların altını çizdik. Ancak unutmamak gerekir ki; doğru ve estetik tercihler için seçenekler de bir o kadar önemlidir.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü mezuniyeti sonrası aile mesleği olan aydınlatma üzerine yöneldi. 4 yılı aşkın süredir Parlak Aydınlatma ünvanlı kendi firmasında dekoratif aydınlatma armatürleri tasarım ve imalatı üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.