Ofis Aydınlatması İçin İpuçları

Bir ofis aydınlatmasını planlıyorsanız; doğal gün ışığından faydalanın, ışık seviyelerini iyi ayarlayın (belirleyin), LED panel veya yüzey formunda armatürler kullanın, 4000 kelvin renk sıcaklığı ışık kullanın…

Ofis Aydınlatması İçin İpuçları
30.06.2017
2.217
A+
A-

Aydınlatma işinde çalışıyorsanız en çok duyduğumuz sorular bunlar olabilir; Ofis aydınlatması nasıl olmalı?, Ev aydınlatması nasıl olmalı?, Ofiste LED aydınlatma nasıl yapılır?, Evde LED aydınlatma nasıl yapılır? Bu günkü yazıda, ofis aydınlatması ile ilgili bazı ipuçları vermeyi planlıyoruz.

Doğal gün ışığından faydalanın

Görme organımız gözlerimiz için uyarlanmış en iyi ışığın gün ışığı olduğuna göre bundan istifade etmek en sağlıklı olanıdır. Ofisimizin pencere yapısı, jaluzi perdeleri ve pencere dışı panjurlar vb. sistemleri en iyi şekilde manüel ve/veya otomatik ayarlayarak güneş ışığını ofisimize almalıyız. Gün ışığını ofisimize alamadığımız veya güneş ışığı olmadığı gün batımı zamanlarında yapay ışık kaynaklarından istifade edebiliriz.

Işık seviyelerini iyi ayarlayın (belirleyin)

Gerek ihtiyaçtan yüksek gerekse yetersiz aydınlatma seviyeleri görme ve algılamamız için sakıncalı durumlar yaratır. Aynı zamanda çalışma performansımızı düşürür. Normal ofis ortamları için 350 – 550 lux aydınlatma seviyeleri kabul edilebilir seçenektir. Aydınlatılmış bir nesneyi görmek, kontrast miktarına bağlıdır. Kontrast miktarları nesnelerin renkleri ve aydınlatma seviyeleri ile ilintilidir. Aydınlatma seviyeleri bakımından mesela ofis koridorlarının ofis çalışma ortamlarından daha düşük seviyede olması gereklidir.

İhtiyaçtan yüksek ışık seviyeleri, parlama ve kamaşmaya sebep olacağından önerilecek bir durum değildir. Yine kamaşma katsayıları düşük aydınlatma armatürlerinin seçimi görme konforumuzu arttırır.

LED panel veya yüzey formunda armatürler kullanın

Enerji tasarrufu ile birlikte yeterli aydınlatma konforu sağlayan özellikle LED panel armatürler ofis aydınlatmaları için idealdir. Vurgu aydınlatması yapan dar açılı ürünler yerine geniş alandan ışık veren ve geniş açılı panel armatürler en iyi sonuçları almamıza destek verir.

4000 kelvin renk sıcaklığı ışık kullanın

Bir çok araştırma ve tecrübeden çıkan sonuç ofisler için 4000 kelvin ışık renk sıcaklığının ideal olduğudur.

Esnek aydınlatma kullanın

Aydınlatma için gerekli ışık seviyeleri kişiden kişiye veya yapılan işe göre farklılık gösterir. Örneğin fiziksel belge ile çalışan birey ve bilgisayar ekranları ile çalışan bireylerin ihtiyaçları farklıdır.

En iyi çözüm, değişken seviyeleri sağlayan -DIM edilebilen yada ışık seviyeleri ayarlanabilen- sistemleri tercih etmektir. Bu aynı zamanda enerji verimliliğini de destekler.

Mavi ışığı azaltın

Mavi ışık sabah, öğlen ve hemen öğlen sonrası dönemde dinamik olamamızı  sağlar. Ancak akşam üstü ve gün batımından sonra alınan mavi ışık uyku düzenimizi etkileyebiliyor. Bunun için en iyi çözüm, ayarlanabilir renk sıcaklıkları sunan ürünleri kullanmak olabilir.  Yine bilgisayar ekranlarındaki mavi ışık seviyesini azaltan filtreleri ( bunun için bazı bilgisayar program ve uygulamaları da kullanılıyor) kullanmak yararlı olabilir.

Sonuç olarak nedeni bulunamayan uykusuzluk, baş ağrıları, huzursuzluk vb. durumlarda içinde bulunduğumuz ortamların aydınlatmasını da gözden geçirmekte fayda var. Işık sadece görme koşullarının etkilemez, bizim biyolojik fonksiyonlarımızı ve duygularımız üzerinde de etkileri vardır.

LED Portalı

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.