MLS, Nichia’yı Tahtından İndirdi

LEDinside’ın son raporu; 2018 Çin LED Chip ve LED Paket Endüstrisi Pazar Raporu’na göre Çin LED paket pazarı ölçeği 2017 yılında yüzde 12 artışla 10 milyar Dolar seviyesine ulaştı. Çin’in büyük LED üreticilerinden MLS, yüzde 8,5’luk pazar payına ulaştı ve ilk kez Nichia’yı geçerek Çin pazarında birinci sıraya yerleşti.

MLS, Nichia’yı Tahtından İndirdi
27.06.2018
425
A+
A-

Pazar araştırma firması TrendForce‘un bir bölümü olan LEDinside‘ın son raporu; 2018 Çin LED Chip ve LED Paket Endüstrisi Pazar Raporu‘na göre Çin LED paket pazarı ölçeği 2017 yılında yüzde 12 artışla 10 milyar Dolar seviyesine ulaştı.

İlk on üreticiden dördü uluslararası, ikisi Tayvanlı, dördü de Çin firması. Jufei isimli firma da ilk kez listeye girdi. Listedeki ilk 10 üretici yüzde 48‘lik pazar payına sahip durumda bulunuyor.

Çin’in büyük LED üreticilerinden MLS, Çin aydınlatma pazarında Nichia‘yı tahtından indirmeyi başardı. 1 milyar Dolar‘ın üzerinde gelir elde eden MLS‘nin LED üretim kapasitesi, yılda 16 milyar üniteyi aşan eşsiz bir performans sergiliyor.

MLS, yüzde 8,5‘luk pazar payına ulaştı ve ilk kez Nichia‘yı geçerek Çin pazarında birinci sıraya yerleşti.

Temel olarak backlight, otomotiv aydınlatması ve niş projeksiyon pazarları ile hareket eden Nichia, Çin pazarında çift haneli gelir büyümesini sürdürdü.

Lumileds ile ilgili olarak, hala yüksek kaliteli ve otomotiv aydınlatma pazarlarında önemli bir yer tutuyor.

Önde gelen otomotiv aydınlatma LED tedarikçisi olarak OSRAM OS, LED otomotiv aydınlatmasının hızlı geliştirilmesinden yararlandı; Çin pazarında, bir sıraya yükselme ile belirgin gelir büyümesi elde etti.

Benzer şekilde, Seoul Semiconductors‘ın Çin pazarındaki gelirlerindeki artış, otomotiv aydınlatma pazarı tarafından da desteklendi.

Çin Pazarında İlk On LED Paket Üreticisinin 2016 – 2017 Dönemi Gelir Sıralaması

Ranking 2016 2017 Change
1 Nichia MLS
2 MLS Nichia
3 Lumileds Lumileds
4 Everlight OSRAM OS
5 OSRAM OS Everlight
6 Nationstar Nationstar
7 LiteOn LiteOn
8 Hongli Seoul Semiconductors
9 Cree Hongli
10 Seoul Semiconductors Jufei New

Kaynak: LEDinside, Haziran 2018

Çin pazarındaki diğer birinci kademe üreticilere gelince, Nationstar, Hongli ve Jufei hepsi en iyi on haline geldi ve yüksek hızlı gelir artışı sağladı. Gelecekte, üretim kapasitesinin sürekli genişlemesiyle, sıralamalarının daha da yükselmesi bekleniyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.