Chennai Caddeleri 74 Bin LED Armatürle Aydınlatıldı

Chennai’de dönüşümün ikinci ayağı tamamlandı. Hindistan hükümeti enerji tasarrufuna ve yenilenebilir enerji kaynaklarına verdiği önem sayesinde karbon ayak izini hızla azaltmaya devam ediyor.

Chennai Caddeleri 74 Bin LED Armatürle Aydınlatıldı
28.10.2016
47
A+
A-

Doğu Hindistan da bulunan Chennai şehri, aydınlatmada ikinci aşamanın sonuna geldi. Yaklaşık 1,45 milyon (INR) Hindistan Rupisi (200 milyon Dolar) yatırım yaparak 74 bin LED armatür ile şehrin aydınlatma altyapısının yaklaşık %70’e tekabül eden kısmını LED’e dönüştürdü. Geri kalan dönüşüm ise 2018 yılında Tamil Nadu Urban Gelişim Fonu sayesinde tamamlanacak. Toplamda gerçekleştirilecek olan 170 bin adet LED armatürün dönüşümü ile yılda yaklaşık 1.8 milyon INR değerinde tasarruf sağlanacak.

Şehir aynı zamanda yeşil bina konsepti üzerine de çalışmalarını sürdürmekte ve bu bağlamda enerjisinin bir kısmını solar paneller vasıtası ile üretmektedir. Böylece hem yenilenebilir güneş enerjisi ile tasarruf sağlanmakta hem de LED ile enerji tüketimi azalmaktadır. İlk olarak otobüs yolları ve ana arterlerdeki sokak lambalarında LED dönüşümüne başlanmış olup, zamanla sokak aralarında da dönüşüm yapılacaktır. Ayrıca Annexe Amma binası ve Ripon binası da restore edilerek doğal ışıktan daha fazla yararlanılmaya başlanmıştır.

Tüm bu değişimlerle birlikte Hindistan enerji tasarrufu önemli ölçüde arttırmış ve karbon emisyonunu ise ciddi anlamda azaltmıştır.

LEDInside

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.