LED’lerin Işığı Kullandıkça Azalır Mı?

LED’ler veya LED ışık kaynağı içeren ürünler kullandıkça verdikleri ışık değerleri azalacaktır. LED ışık kaynaklarında kullandıkça ışık değerinin düşmesinde birden çok sebep vardır. Bu durumun yonga yapısı, fosfor kalitesi, paketleme, çalışma sıcaklığı, elektriksel değerler ile doğrudan ilişkisi vardır.

LED’lerin Işığı Kullandıkça Azalır Mı?
26.05.2020
6.482
A+
A-

LED’ler veya LED ışık kaynağı içeren ürünler kullandıkça verdikleri ışık değerleri azalacaktır.

LED ışık kaynaklarında kullandıkça ışık değerinin düşmesinde birden çok sebep vardır. Bu durumun yonga yapısı, fosfor kalitesi, paketleme, çalışma sıcaklığı, elektriksel değerler ile doğrudan ilişkisi vardır.

LED ışık akısındaki bu azalma (aynı zamanda renk kayması da olabilir), kalite ve standardının bir ölçüsüdür ve LED üretici ve kullanıcıları için büyük sorundur.

Aydınlatma sektörü için bu ışık azalması LED’in kullanım ömrünü tanımlanmış olduğunun ölçüsüdür.

LED endüstrisi bunu başlangıç değerini %50 ışık değerine düşmesi olarak tanımlamakla birlikte, aydınlatma sektörü için oran farklıdır.

Aydınlatma sektöründe iç aydınlatmalar için LED ışık kaynağı başlangıç değerinden %20, dış aydınlatmada %30 ve renkli dekoratif aydınlatmalarda %50 ışık azalmışsa, LED ömrü bitmiştir.

Işık azalmasının ölçme ve değerlendirilmesi LED ve LED aydınlatma üreticileri için en önemli konulardan biridir.

Bu konuda ölçümler aşağıda açıklanan 3 temel şekilde yapılmaktadır.

1. Görsel metod; sürekli aydınlatılan LED ürünün ışık değeri ve renk değişiklikleri insan gözü tarafından gözlemlenip kaydedilir.

2. Renk test ölçüm cihazı kullanarak; periyodik aralıklarla renk değerleri ölçülerek bunları belirli bir database ortamına kaydetmek ve değerlendirmek.

3. Profesyonel test aletleri ölçmek; bu yöntemle düzenli aralıklarda LED ışık ve renk değerleri ölçülerek gerçek zamanlı veriler alınabilir ve grafikler de içeren otomatik bilgi sayfaları oluşturulabilir.

LED-Testi-Isik-Akisi-Grafigi

Resim 1 – 10.000 saate kadar gerçek ölçümlerle LED ışık azalmasının zaman eğrisi.

LED Portalı

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.