LED’ler Yüksek Sıcaklığa Karşı Dayanıklı Mı?

Piyasada yer alan standart LED lambaların çalışma sıcaklığı yaklaşık olarak -10 °C’den +50 °C’ye kadardır. LED lambaların içerisinde yer alan elektronik bileşenler +50 °C ile +120 °C aralığında bir sıcaklığa kadar dayanıklıdır. Peki, LED’ler kendi başına ne kadar sıcaklığa karşı dayanıklıdır?

LED’ler Yüksek Sıcaklığa Karşı Dayanıklı Mı?
10.10.2019
2.831
A+
A-

Piyasada yer alan standart LED lambaların çalışma sıcaklığı yaklaşık olarak -10 °C‘den +50 °C‘ye kadardır. LED lambaların içerisinde yer alan elektronik bileşenler +50 °C ile +120 °C aralığında bir sıcaklığa kadar dayanıklıdır. Bu sıcaklığın üzerinde LED’leri kontrol eden bileşenlerin güvenilirliği azalır ve tutarlı davranış sergilememeye başlar.

Yalnızca ışık kaynağı olarak düşünüldüğünde LED‘lerin +50 °C ile +150 °C arasında bir üst sınıra kadar güvenli bir şekilde çalışacağı söylenebilir. Bu sınır değeri üretici tarafından belirtilmektedir.

LED’ler yaygın diğer elektronik parçalar gibi plastik malzemeden yapılmaktadır. Bu sebeple 105 °C‘nin üzerindeki sıcaklıklarda erimeye ve bozulmaya eğilimlidir. Bu sıcaklığın üzerinde uzun süre çalıştırmak LED’in ömrünü ciddi şekilde etkiler. +150 °C‘nin üzerindeki sıcaklıklarda tüm LED’lerin kısa süre içinde bozulacağını söylemek yanlış olmaz.

LED‘lerin sıcaklığı sınır değerin üzerine çıkmasa bile, yüksek sıcaklık altında uzun süre çalıştırılması neticesinde ışık çıktısında yani lümen değerinde kalıcı kayıplar yaşanabilir. Örneğin; daha önce 150 lm ışık veren LED paketi, bir süre çalıştıktan sonra ışık çıktısı 130 lm‘e düşebilir.

Piyasada buzdolapları için geliştirilmiş LED lambalar olsa da, hiçbir yerde LED fırın lambası bulamazsınız. Çünkü fırınların ulaştığı 200 °C üstü sıcaklıklara LED’ler dayanamaz.

Çok daha eski bir teknolojiye sahip akkor ampuller, yaklaşık 3.000 °C filaman sıcaklığına ulaşarak ışık yarar. Bu filaman bir ampul yardımıyla dış ortamdan izole edilse de cam ve metal duy oldukça yüksek sıcaklıklara ulaşır. Bu yüzden dış ortamdaki yüksek sıcaklık akkor filamanlı ampulleri fazla etkilemez. Fırınlarda 300 °C ortam sıcaklığına kadar dayanıklı akkor filamanlı ampuller kullanılmaktadır.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.