LED Pazarı Tarihinde İlk Defa Negatif Büyüme Gösterdi

LED pazarı 2015 yılında %3 değer kaybederek, 14,32 milyar Dolar’a geriledi. İlk defa küçülmenin görüldüğü pazarda, küçülmenin yaşanmasının çeşitli nedenleri; teknolojik gelişmelerden dolayı birim hacimde LED kullanımının azalması, OLED teknolojisinin gelişmesi ve firmaların stoklarında fazlaca LED bulunmasıdır. 2016 yılı içerisinde ise piyasanın büyümesi bekleniyor.

LED Pazarı Tarihinde İlk Defa Negatif Büyüme Gösterdi
16.04.2016
187
A+
A-

LEDinside dergisinin son raporuna göre, küresel LED pazarının toplam değeri 2015 yılı için %3 değer kaybederek, 14,32 milyar Dolar’a geriledi. İlk defa küçülmenin görüldüğü pazarda, küçülmenin yaşanmasının en önemli nedeni ise LED üreticileri arasında yaşanan fiyat savaşları olarak düşünülüyor.

LEDinside araştırma direktörü Roger Chu 2015 yılındaki negatif yönde olan büyümenin 3 temel sebebi olduğunu belirtti. Bunlar;

  • Teknolojik gelişmelerden dolayı birim hacimde LED kullanımının azalması,
  • OLED teknolojisinin gelişimiyle birlikte, bu teknolojinin yaygınlaşması ve OLED teknolojisinin aydınlatma için LED ‘e ihtiyaç duymaması.
  • Firmaların stoklarında fazlaca LED bulunması.

Resmin bütününe baktığımızda ise 2016 yılında pazarın büyüyeceği öngörülmektedir. Bunun nedeni ise genel endüstrilerde ve otomotiv endüstrisinde LED kullanımının yaygınlaşacağı varsayımına dayanmaktadır. Son 10 yılda yaklaşık %20-30 oranları arasında yıllık birleşik büyüme kaydeden LED pazarı ilk küçülmesini bu sene gördü fakat bu durum LED uygulamalarına ihtiyaç duyan marketlerin canlanmasıyla birlikte değişecektir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.