LED Paketleme Nedir, Nasıl Yapılır?

Aydınlatma endüstrisinde LED, bir LED çipini değil LED paketini ifade eder. LED paketi, mekanik destekler, optik elemanlar, elektrik bağlantıları ve termal iletim yolları ile bir veya birden fazla LED çipinin birleşimidir. LED paketleme, LED’in termal performansını, optik verimini, renk kalitesini ve lümen amortismanını etkileyen kritik bir süreçtir.

LED Paketleme Nedir, Nasıl Yapılır?
15.08.2022
1.361
A+
A-

Aydınlatma endüstrisinde LED, bir LED çipini değil LED paketini ifade eder. LED paketi, mekanik destekler, optik elemanlar, elektrik bağlantıları ve termal iletim yolları ile bir veya birden fazla LED çipinin birleşimidir.

LED çipi, fiziksel ve kimyasal hasarlara karşı çok hassastır. LED paketinin amacı; LED çipinin hasar görmesini önlemek, LED’in baskı devre kartı ile arasındaki elektriksel ve termal bağlantıyı yapmak, fosfor dönüşümü yoluyla rengi ayarlamak ve ışığın en verimli haliyle dışarı atılmasını sağlamaktır.

Tipik bir LED paketi, LED çiplerine mekanik destek sağlayan ve onları termal olarak bağlayan bir taşıyıcı alt tabaka içerir. LED çipinin negatif ve pozitif uçları, tel bağlama veya kalıp bağlama yoluyla kurşun çerçeveye veya taşıyıcı tabakanın elektrotlarına bağlanır. LED paketinde kullanılan bağlama teli, yüksek elektriksel ve termal iletkenliği nedeniyle genellikle altın malzemeden üretilir. Nispeten düşük maliyetleri nedeniyle bakır ve gümüş kullanımı da bulunmaktadır. Tüm bu yapı, plastik bir muhafaza ile korunur.

LED paketi, LED çipini örtmek ve LED tarafından yayılan ışığı dönüştürmek için bir kaplamaya sahiptir. Kaplama, fosfor ve organik polimer içeren bir tür karışımdır. LED’lerin bir çoğu, yüksek termal kararlılık, yüksek optik şeffaflık, yüksek kırılma indeksi ve iyi yapışma özelliği nedeniyle fosfor kaplama için silikon polimerler kullanır. Kaplama, LED çipinin üzerine dağıtılır ve kürleme (polimer malzemenin sertleştirilmesi) yoluyla LED’i koruyan şeffaf katı tabaka elde edilir. Işık dağılımını kontrol etmek için fosfor kaplama üzerine yarım küre lens gibi bir optik eleman monte edilebilir.

LED paketleme, LED’in termal performansını, optik verimini, renk kalitesini ve lümen amortismanını etkileyen kritik bir süreçtir. LED paketi, LED çipini ve bağlantıları dış ortamdan korumak için kullanılır. Paketleme, bir LED’in toplam maliyetinin yüzde 50 ila 60’ını oluşturabilir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.