Power LED Nedir?

Aydınlatmada kullanılan, yüksek ışık ihtiyaçlarını karşılamak üzere üretilmiş 0.5 W ve daha fazla elektrik tüketen LED ışık kaynaklarını Power LED (Güç LED’leri) olarak adlandırıyoruz.

Power LED Nedir?
12.01.2017
1.103
A+
A-

Aydınlatmada kullanılan, yüksek ışık ihtiyaçlarını karşılamak üzere üretilmiş 0.5 W ve daha fazla elektrik tüketen LED ışık kaynaklarını Power LED (Güç LED’leri) olarak adlandırıyoruz. LED işaret ışığı olarak kullanıldığı dönemlerde genellikle 20 mA olarak üretilmekteydi. Harcadığı güç olarak hesaplandığında beyaz LED için 0.065W civarı tüketimi olduğunu görürüz.

Aydınlatma araçlarında ise tüketilen güç ihtiyacının çok fazla olduğunu biliyoruz, bu da düşük güçlü LED’lerden çok fazla adette kullanmamız anlamına geliyor. Daha fazla LED kullanmak hem işçiliği hem de toplam maliyeti arttırmaktadır. Bunun yerine daha yüksek lümen paketleri için ticari aydınlatma sistemlerinde Power LED’lerin kullanılması kaçınılmaz olmuştur. Pazarın seyrini gözleyen üreticiler, müşteri ihtiyaçlarına göre farklı yapılarda Power LED’leri pazara sunmaktadırlar.

Power LED’lerin Avantajları

Daha iyi tasarlanmış termal yapıları ile, ısıyı kolayca dışarıya atabilme, uzun ömür, aynı pakette daha fazla lümen ve verimlilik. Tek noktadan çıkan ışığın optik sistemlerle daha iyi yönlendirilmesi en önemli kolaylıklarıdır. Sağlamlık, küçük ebat, yüksek dayanıklılık ve güvenilirlik diğer avantajlarıdır.

Power-LED-Ic-Yapisi

Power LED’lerin Dezavantajları

Yüksek güç tükettikleri için verimlilikleri düşük güçlü LED’lere göre daha düşük olabilir. Aynı güç miktarları için LED maliyeti yüksektir, ancak çevre elemanlar hesaplandığında bu dengelenmektedir. Aynı pakette yüksek güç tüketiminden dolayı daha iyi ısıl denetim sistemi gerektirmektedir.

Power-LED-Aydinlatma

Power LED’lerin Uygulama Yerleri

Bugün Power LED’ler el fenerinden, büyük alan aydınlatmaları dâhil her alanda kullanılması uygundur ve kullanılmaktadır. Asıl olan Power LED’ler ile armatür tasarımlarının daha kolay ve kullanım alanının geniş olmasıdır.

Power-LED-Nedir

LED Portalı

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.