LED Lamba Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

LED ve diğer komponentlerin fiyatlarının düşmesiyle, LED lamba fiyatları da hızlı bir şekilde düşmeye başladı. Firmaların, 1 TL’den 30 TL’ye kadar pek çok çeşit LED lambası bulunuyor. Peki bu lambaları nasıl ayırt edeceğiz? LED lamba alırken dikkat edilmesi gereken detayları sizler için bir araya getiriyoruz.

LED Lamba Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
21.02.2017
2.963
A+
A-

LED aydınlatma, sağladığı verimli aydınlatmanın yanı sıra 10 yıl kullanım ömrü sunabiliyor. Bu da tüketicinin LED aydınlatmayı neden yoğun ilgiyle takip ettiğini açıklıyor.

LED ve diğer komponentlerin fiyatlarının düşmesiyle, LED lamba fiyatları da hızlı bir şekilde düşmeye başladı. Firmaların, 1 TL’den 30 TL’ye kadar pek çok çeşit LED lambası bulunuyor. Peki bu lambaları nasıl ayırt edeceğiz? LED lamba alırken dikkat edilmesi gereken detayları sizler için bir araya getiriyoruz.

Işık Akısı (Lümen)

Tüketiciler, bir lamba alırken aydınlatma seviyesini güç ile değerlendirmeye alışkındır. Ancak, LED teknolojisi sürekli bir gelişim içerisinde olduğundan bu alışkanlığımızdan vazgeçmeliyiz. Lambaların yaydığı ışık miktarı Lümen değeriyle ifade edilir.

Daha iyi anlaşılması için; iki LED lambayı karşılaştıralım. Bir tanesinin 5W 500 lm, bir diğerinin 10W 450 lm olduğunu varsayalım. Burada 10W olan lamba değil, 500lm olan 5W güçteki LED lamba daha çok ışık verir.

Renk Sıcaklığı (Kelvin)

Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da renk sıcaklığıdır. 2700K ve 3500K aralığı enkandesan lambalara eşdeğer olarak görülür ve ev kullanıcıları için önerilir. Bu aralık sıcak beyaz olarak adlandırılır. Diğerleri ise, beyaz ve soğuk beyazdır.

Bazı tüketiciler, alışkanlıklarından ötürü soğuk beyaz rengin daha iyi olduğunu düşünebilir. Ancak unutmayalım, ev kullanımı için tercih edilmesi gereken renk sıcak beyazdır. Bu konudaki bilimsel çalışmaları portalımızda bulabilirsiniz.

Etkinlik Faktörü (lm/W)

Bir diğer terim de etkinlik faktörü. Lümen değerinin watt cinsinden güce bölünmesiyle elde edilir. Yani watt başına ne kadar ışık verdiğini belirtir. Eğer gerçekten verimli bir aydınlatma ile enerji tasarrufu sağlamak istiyorsanız, yüksek etkinlik faktörüne sahip LED lambaları tercih etmelisiniz.

Yukarıdaki örneğe tekrar dönersek; ilk lambamız 100 lm/W, ikinci lambamız 45 lm/W etkinlik faktörüne sahiptir. Burada daha verimli aydınlatma elde etmek için 100 lm/W etkinlik faktörüne sahip ürünü tercih etmeliyiz.

Soğutma Performansı

Üreticiler, lambalara 50.000 saat, 100.000 saat gibi kullanım ömrü belirtebilir. Ancak bu rakamlar çoğu zaman LED üreticisinin, ürününe belirli koşullar altında yaptığı test sonuçları ile eriştiği rakamlardır.

Lamba üreticisinin bu kullanım ömrüne erişmesi için, LED üretisinin belirlediği sınırların üzerine çıkmaması gerekir. Burada sıcaklık önemli bir husustur ve LED’in ömrünü doğrudan etkiler. Bu yüzden LED lambalar iyi bir termal tasarıma ve soğutucuya sahip olmalıdır.

Fonksiyon Kontrolü

Dim anahtarları, enkandesan lambalar ile çalışması için tasarlanmıştır. Devre tasarımları sebebiyle, LED lambaların bir çoğu dim anahtarlarıyla uyumlu değildir. Kısılabilir LED lambalar için daha fazla ödemeniz gerekebilir.

Dim anahtarları ile uyumlu LED lambaların kutularının üzerinde “dim edilebilir”, “kısılabilir” şeklinde ibareler yer alır. Eğer böyle bir ihtiyacınız varsa bunu kontrol etmelisiniz.

LED’ler geleneksel enkandesan ve halojen aydınlatmalar için kesinlikle iyi bir alternatiftir. LED’lerin en büyük avantajı uzun ömürlü olmalarıdır. Bu sebeple yıllarca kullanmayı planladığımız LED lambaları seçerken biraz daha titiz davranmalıyız.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.