Modüler LED Aydınlatma Sistemleri

Tasarımın gereksinimlerine uygun olarak puzzle parçaları gibi kullanabildiğimiz bu tip ürünler kompakt yapılarının içinde gövde, LED ve lens olmak üzere özetle 3 ana parçadan oluşuyorlar.

Modüler LED Aydınlatma Sistemleri
27.07.2016
407
A+
A-

LED teknolojisinin sürekli gelişmesi LED aydınlatma armatürlerinin de kendilerini yenilemelerine olanak sağlıyor.

Gerek iç mekan gerekse dış mekan aydınlatmalarında kullanıcı isteklerinin bireysellik ve çeşitlilik göstermesi, aydınlatma otomasyonun kullanımı, modern yaşamda mekan algısının farklılaşmış olması da aydınlatma sistemlerinin çeşitlenmesine neden olmaktadır.

Uygulamada esneklik sağlayan bu sistemleri incelersek; öncelikle modüler ve kompakt bir yapıya sahip, montaj ve demontaj açısından pratik, küçük boyutlu olduklarını görüyoruz.

Moduler-LED-Aydinlatma

Aynı görünüş ve sistematikle hem iç hem de dış mekânda kullanılabilir olmaları çok önemli avantajlarından biridir.

Tasarımın gereksinimlerine uygun olarak puzzle parçaları gibi kullanabildiğimiz bu tip ürünler kompakt yapılarının içinde gövde, LED ve lens olmak üzere özetle 3 ana parçadan oluşuyorlar.

Moduler-LED-Aydinlatma-Sistemleri

Her bir modül farklı özelliklere sahip olabiliyor. Ürün tiplerine örnekleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

  • Modül Güçleri: 4/8/9/18.5 W
  • Işık Renkleri: 3000K/4000K/RGBW/Dynamic White
  • Montaj Şekilleri: Sıvaaltı, Sıvaüstü, Sarkıt
  • Işık Açıları: Dark/Spot/Narrow/Oval/Wallwasher/Asymmetric/Road Asymmetric/Road Rotosymmetric

Aydinlatmada-Lens-Tipleri

Lens-Acilari

Armatür tipleri downlight, projektör, bollard, lineer sarkıt, aplik ve proje gereğine göre özel tasarım olabiliyor.

Örneğin bir ofiste “dark beam” lensli, DALI sürücülü modülleri sarkıt lineer bir ürün içine yerleştirip, kamaşmasız, bilgisayar ortamında çalışmaya elverişli bir aydınlatma sistemi oluşturmak mümkün. Aynı şekilde oval ve asimetrik lensli, dim edilebilir modülleri, ray spot tipi armatür kasalarında kullanarak bir mağazada ürün aydınlatması yapılabilir.

Magaza-Urun-Aydinlatmasi

Dış mekanda ise, modüllerin IP 65 olması avantajı ile “road asymmetric” lensli modüller direk tipi armatür gövdesi içinde kullanılarak açık otopark aydınlatması, ya da yere gömme dış mekan armatür gövdesi içinde kullanılarak cephe aydınlatması yapılabilir.

Dismekan-Moduler-Aydinlatma

Bu sistemlerin özelliklerini;

  • IP 65 koruma sınıfı (iç ve dış mekan kullanımı),
  • Birbirlerine eklenebilmeleri,
  • Farklı gövde içlerinde kullanılabilmeleri,
  • Projenin ihtiyacına göre çeşitli lens tipi,
  • Renk sıcaklığı alternatifleri,
  • Yüksek verimlilik

olarak özetleyebiliriz. Bu özellikleri nedeni ile aydınlatma tasarımcıları için yüksek esneklik ve sürdürülebilirlik sağlamaktadırlar. Günümüzün yükselen değeri yeşil bina konsepti ile uyumludurlar.

Ayşe Dilay Özkiper, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi'nin ardından eğitimine İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık bölümünde devam etmiştir. İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü'nde aldığı işletme eğitiminin yanı sıra, aydınlatma tasarımı ve tekniği konularında çeşitli eğitimlere katılmıştır. Bugüne kadar olan 29 yıllık meslek hayatının son 20 yılını mimari aydınlatma alanında geçiren Özkiper, halen aydınlatma tasarımcısı ve danışman olarak kariyerini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.