Araçların Far, Stop ve Sinyal Lambalarında Kullanılan LED’ler Nelerdir?

LED ışıkları, modern otomobillerin zorunlu bir parçası haline gelmiştir. Otomotiv sektöründe araçların farlarında, stop lambalarında, sinyal lambalarında, iç aydınlatmalarında ve gösterge ışıklarında LED’ler kullanılmaktadır. Araçlar üzerinde kullanılan LED’lerin büyük bir çoğunluğu Osram, Nichia, Lumileds ve Seoul Semiconductor markasını taşımaktadır.

Araçların Far, Stop ve Sinyal Lambalarında Kullanılan LED’ler Nelerdir?
28.10.2020
3.656
A+
A-

LED ışıkları, modern otomobillerin zorunlu bir parçası haline gelmiştir. Otomotiv sektöründe araçların farlarında, stop lambalarında, sinyal lambalarında, iç aydınlatmalarında ve gösterge ışıklarında LED’ler kullanılmaktadır.

Araçlarda LED kullanımı, stop lambalarında kullanımı ile başlamış kademeli olarak halojen ve xenon farların yerini almıştır.

Otomotiv aydınlatmasının en önemli parçası farlardır. LED’ler ve algılama teknolojileri birlikte kullanıldığında matris LED farlar (her bir LED’in ayrı ayrı kontrol edildiği farlar) gibi akıllı uygulamalar hayata geçirilmektedir.

Araçlar üzerinde kullanılan LED’lerin büyük bir çoğunluğu Osram, Nichia, Lumileds ve Seoul Semiconductor markasını taşımaktadır. Çin ve Tayvan‘daki LED üreticileri de pazara dahil olmak için çözümler geliştirmektedir.

Otomobillerde kullanılan LED’ler yüksek kaliteli malzemelerden üretilir ve en yüksek spesifikasyonlara göre test edilir. Bu sayede uzun bir kullanım ömrü sunarak ampul değişimi gibi bir bakım gerekliliğini ortadan kaldırır.

Araç far ve sinyal gruplarında genellikle yüksek güçlü LED’ler tercih edilir. Bu LED’ler yüksek performans ve uzun kullanım ömrü için tasarlanmıştır. Küçük form faktörden yüksek lümen sağlayabilen LED’ler, düşük termal dirence ve yüksek çalışma sıcaklığına sahiptir.

Far ve sinyal gruplarında kullanılan yüzeye monte (SMD) LED’ler genellikle beyaz (5000 K – 6500 K) ve amber (588 nm – 592 nm) renkte üretilmektedir.

Araçların stop lambalarında ise genellikle orta güçte LED’ler kullanılmaktadır. Stop lambası üzerinde kullanılan LED’ler genellikle standart boyutlu PLCC tipidir. Bu LED’ler ortalama 3 V gerilimle çalışır, 1 W‘ın altında güç tüketir ve 50-60 lümen parlaklıkta ışık verir. Otomotiv sektörüne özel kırmızı renkte üretilen bu LED’lerin dalga boyu 610 nm – 620 nm aralığındadır.

Herhangi bir arıza durumunda far, stop ve sinyal lambalarındaki LED’leri değiştirmek, bir ampulü değiştirmek kadar kolay değildir. Çünkü bu LED’ler aracın ömrü boyunca çalışacak şekilde planlanmıştır. LED’ler stop içerisindeki devre kartına lehimle tutturulmuştur. Arızalı LED’lerin sökülmesi ve değiştirilmesi için havla ve lehim teli gereklidir.

LED değişimi için tecrübeli bir elektronikçiden destek alınmalıdır. Aksi durumda devre kartına zarar verip tamamen kullanılamaz hale getirebilirsiniz.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.