LED Ampullerin Ömrü Nasıl Uzatılır?

LED teknolojisi, yüksek enerji verimli ve dayanıklı olduğundan aydınlatma alanında kullanımı yaygın olarak benimsenmiştir. Öte yandan, LED lambalar, geleneksel lambalara göre güç dalgalanmasına karşı daha hassas olan bir dizi hassas yarı iletken eleman içerir. Güç dalgalanması nedir?, Lambalarınıza nasıl zarar veriyor?, Bu sorun nasıl çözülür?

LED Ampullerin Ömrü Nasıl Uzatılır?
14.08.2022
1.611
A+
A-

LED teknolojisi, yüksek enerji verimli ve dayanıklı olduğundan aydınlatma alanında kullanımı yaygın olarak benimsenmiştir. Öte yandan, LED lambalar, geleneksel lambalara göre güç dalgalanmasına karşı daha hassas olan bir dizi hassas yarı iletken eleman içerir. Özellikle güç şebekelerinin göreceli olarak kararsız olduğu ülkelerde, güç dalgalanmasının neden olduğu LED ürünlerindeki hasarlar daha yaygındır. LED ampuller, bu güç dalgalanmaları sonucunda ya arıza yapmakta ya da kalıcı hasarlar alarak kullanım ömrü kısalmaktadır.

Güç dalgalanması nedir?

Dışarıda bir fırtına var ve yakında bir yere yıldırım düşüyor. Güç bir an için kesiliyor sonra geri geliyor. Lambayı açmaya çalışıyorsunuz ancak işe yaramıyor. Veya sadece normal bir günde lambayı yakıyorsunuz, kısa bir süre sonra lamba bozuluyor. Mühendislikte bu anormallikler, elektrik gücünün ani yükselmesiyle açıklanıyor ve güç dalgalanması olarak adlandırılıyor. Bunun sonucunda ortaya çıkan arıza; lambanın çalışmak üzere tasarlandığı sınırın üzerinde gerilime maruz kalmasıyla zarar görmesi şeklinde açıklanabilir.

Lambalara nasıl zarar veriyor?

Güç dalgalanması, elektronik devre kartlarına zarar verebilecek şekilde, ev elektroniği devrelerini veya prize takılı herhangi bir şeyi etkileyebilir. Bu sayede LED ampuller gibi ev elektroniklerini zamanla bozar ve işlevsel kalsalar bile hizmet ömrünü kısaltır.

Bu sorun nasıl çözülür?

Güç dalgalanması, özellikle güç şebekesi kararsız bölgelerinde, kaçınılmaz olduğundan, LED ampullerimizi ve LED aydınlatmalarımızı bu tür hasarlardan korumamız gerekir. LED’li sistemler için geliştirilmiş LED koruma parafodurları, LED aydınlatmalara yıldırım ve aşırı gerilime karşı gerekli korumayı sağlar. Bu koruma parafodurları, evlerde sigorta panosuna, dış mekanlarda direk dibine konulabileceği gibi aydınlatma elamanının içine de yerleştirilebilir.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.