Kontrast

Görsel olarak bir nesneyi ayırt edilebilir hale getiren renk ya da parlaklık farkına kontrast denir. Aydınlatma bakımından kontrast temel olarak parlak noktalar ile karanlık noktalar arasındaki farktır.

Kontrast
15.04.2020
1.989
A+
A-

Görsel olarak bir nesneyi ayırt edilebilir hale getiren renk ya da parlaklık farkına kontrast denir.

Kontrast, karşıt durma anlamına gelen Latince kelime contra stare‘den gelmektedir. Örneğin, siyah beyazın zıttıdır bu yüzden beyaz kağıt ile siyah yazı arasında kontrast vardır.

Aydınlatma bakımından kontrast temel olarak parlak noktalar ile karanlık noktalar arasındaki farktır. Farklı noktalardaki parlaklık değerleri ışık ölçer yardımıyla kolaylıkla ölçülebilir.

Kontrast fotoğrafçılık, televizyon, sinema ve mimari aydınlatma alanlarında son derece önemli bir parametredir.

Aydınlatılmış ortamlarda alanın geneli parlaksa ya da geneli karanlıksa yani homojen bir ışık dağılımı varsa bu tür aydınlatmaya düşük kontrastlı aydınlatma denir. Karanlık ve parlak noktalar arasındaki fark belirginse buna yüksek kontrastlı aydınlatma denir.

Bir aydınlatma uygulamasında ne kadar kontrasta sahip olacağınızın kararı yaratmak istediğiniz etkiye bağlı olacaktır.

İç ve dış mekan aydınlatmalarda görsel konfor için genellikle düşük kontrastlı homojen aydınlatma tercih edilir. Mimari aydınlatma uygulamalarında ise yüksek kontrastlı aydınlatmalar kullanılabilir.

Düşük kontrast daha sakin, dinlendirici ve eğlenceli bir hava yaratırken yüksek kontrast daha gizemli ve dikkat çekici bir etki bırakır.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.