Aydınlatma Armatürleri Sektör Toplantısı Gerçekleştirildi

Aydınlatma sektöründeki firmalara yapılacak denetimler ile ilgili bilgilendirmenin yapıldığı Aydınlatma Armatürleri Sektör Toplantısı, Ankara Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi. Toplantıya aydınlatma sektöründe üretici ve ithalatçı konumundaki firmaların temsilcileri katıldı.

Aydınlatma Armatürleri Sektör Toplantısı Gerçekleştirildi
07.12.2018
101
A+
A-

Aydınlatma sektöründeki firmalara yapılacak denetimler ile ilgili bilgilendirmenin yapıldığı Aydınlatma Armatürleri Sektör Toplantısı, Ankara Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü‘nde gerçekleştirildi. Toplantıya aydınlatma sektöründe üretici ve ithalatçı konumundaki firmaların temsilcileri katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını İl Müdürü Vehbi Konarılı gerçekleştirdi. Konarılı konuşmasında, haksız rekabeti önlemek, yerli üreticiyi korumak istediklerini belirtti. Ankara içerisindeki kötü aydınlatma uygulama örneklerinden bahsetti.

CE işaretinin usulsüz kullanımı sebebiyle ceza uygulanacağına dikkat çeken Konarılı, ürünlerin teste gönderileceğini ve güvensiz olduğu tespit edilirse cezai yaptırım uygulanacağını belirtti.

Vehbi Konarılı’nın konuşmasından sonra Denetim Personeli Tuğba Hanım bir sunum gerçekleştirdi.

Sunumda aşağıda belirtilen konular ele alındı.

Nihai ürünler için teknik dosyalar bulunması gerekiyor. Aydınlatma armatürlerinde yalnızca EMC ve LVD yeterli değil. Üretimi ya da ithalatı yapılan tüm ürünler yapılan beyana uygun olmalıdır.

Üretici, ürünü teknik mevzuatına uygun ve güvenli olarak piyasaya arz etmek zorundadır. Ürün piyasaya arz edilmeden önce gerekli tüm testler yapılmalıdır.

İthalatçılar da üreticiler ile aynı sorumluluklara sahiptir. Toplatma işlemi üreticiye de ithalatçıya da yapılabilir.

Çin’den ithal edilen bazı ürünlerde CE işaret formu farklı şekilde kullanıldığı görülmektedir. Sorulduğunda ise “China Export” anlamına geldiği söyleniyor.

CE işaretlemesi hazırlanan teknik dosya ve test raporlarına göre hazırlanmalıdır. Üretici bu dosyaları 10 yıl boyunca muhafaza etmek zorundadır.

Kamu kuruluşlarının alımlarında istenecek belgeler ile ilgili bir çalışma yapılıyor. Zorunlu olmadığı halde istenilen belgeler ile ilgili önlem alınacak.

Doğrudan üretimi olmayan, kendi markasıyla fason üretim yaptıran firmalar da ürünün güvenliğinden sorumludur. Yani tüketiciye son faturayı kim kesiyorsa o sorumludur.

Başka firmadan ürün alıyorsanız ve bunu kendi markanızla satıyorsanız ona ait CE işaretini kullanamazsınız. Markasını iliştiren doğrudan sorumludur. Kendi markanızla CE belgelendirmesi yapmanız gerekir.

Aydınlatma armatürlerinde CE işareti zorunludur. Elektrikli lambalarda enerji etiketi zorunludur. Bakanlık tarafından alınan numunede etiket üstündeki değerler tutmazsa toplatma kararı alınır.

Aydınlatma armatürlerinde TS EN 60598 testi zorunludur. Ürün ile ilgili dosyada bu test raporu yer almalıdır.

Bir ürünün üzerinde CE işareti ve IP koruma derecesi yazıyorsa; ilgili test raporları firmada olmalıdır. Yoksa bu durum bakanlık tarafından usulsüzlük olarak görülür.

Ürünün CE işareti ve teknik dosyası yoksa test ve muayene işlemleri yapılacaktır. Böyle bir durumda test ücreti firma tarafından ödenecektir. Eğer ürün testi geçemezse ceza uygulanacaktır.

Ürün üzerinde CE işareti var ve teknik dosyası yoksa bakanlık tarafından firma hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır.

Deneyimler sonucunda uygulanacak ceza tutarı 4.578 TL ile 286.175 TL arasındadır.

Ürün dosyası hazırlanırken tek tip farklı güçlerdeki ürünler için (örneğin; 30W’tan 100W’a kadar) tek bir dosya hazırlanması yeterlidir. Ancak her güç için test raporları ayrı ayrı bulundurulmalıdır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.