Aydınlatma Atıklarınızı, Otizmli Çocuklar İçin Geri Dönüştürüyoruz

AGİD, IstanbulLight ve Tohum Otizm Vakfı sosyal sorumluluk iş birliği ile, başta aydınlatma olmak üzere elektrikli ve elektronik atıklar geri dönüşüme sokularak hem çevre ve insan sağlığını koruyacak hem de otizmli çocukların eğitimlerine katkı sağlanacak.

Aydınlatma Atıklarınızı, Otizmli Çocuklar İçin Geri Dönüştürüyoruz
10.09.2019
339
A+
A-

AGİD, IstanbulLight ve Tohum Otizm Vakfı sosyal sorumluluk iş birliği ile, başta aydınlatma olmak üzere elektrikli ve elektronik atıklar geri dönüşüme sokularak hem çevre ve insan sağlığını koruyacak hem de otizmli çocukların eğitimlerine katkı sağlanacak.

Teknoloji hızla gelişiyor ve beraberinde elektrikli ve elektronik atıklar da aynı hızla çoğalıyor. Çözüm ise bünyesinde altın, demir, bakır, alüminyum gibi değerli elementler ile çevreye ve insan sağlığına zararlı olabilecek cıva gibi pek çok maddeyi içeren atıkları geri dönüşüme sokarak yeniden kazanmaktan geçiyor.

18-21 Eylül 2019 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde yapılacak IstanbulLight, 12. Uluslararası Aydınlatma & Elektrik Malzemeleri Fuarı ve Kongresi, AGİD – Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği ve Tohum Otizm Vakfı ile birlikte başta aydınlatma olmak üzere elektrikli ve elektronik atıkların geri dönüşümü konusunda bilinç yaratmak ve insanları harekete geçirmek üzere harekete geçti.

Otizmin Farkındayız Geri Dönüşümle Yanındayız

Derneklerinin elektrikli ve elektronik eşyaların atık yönetimi konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir kuruluş olduğunu belirten AGİD Yönetim Kurulu Başkanı Fahir Gök, bu misyon doğrultusunda aydınlatma ile elektrikli ve elektronik atıkların geri dönüştürülmesi konusunda sosyal sorumluluk kampanyaları gerçekleştirdiklerini belirtti. Gök, “Floresan lambalar, küçük ev aletleri, kişisel bakım cihazları gibi pek çok elektronik cihaz doğru ve sistemli bir şekilde toplanmayarak doğaya bırakıldığında içlerinde bulunan tehlikeli maddeler suya, havaya ve toprağa karışıyor. Bu durum çevre ve insan sağlığı için risk oluşturuyor. Bu atıkları geri dönüştürerek çevreyi ve insan sağlığını koruduğumuz gibi, içlerinde yer alan değerli elementleri kurtararak ekonomimize yeniden kazandırmış oluyoruz. AGİD olarak destekçisi olduğumuz IstanbulLight Fuarı ile bu misyona hizmet ederken ‘Otizmin Farkındayız Geri Dönüşümle Yanındayız’ sosyal sorumluluk kampanyası ile Tohum Otizm Vakfı’na da destek vermenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Aydınlatma atıklarınızı İstanbulLight’a getirerek otizmli çocukların eğitimine destek verin

İş birliği kapsamında IstanbulLight Fuarı’nda aydınlatma atık alanı oluşturulacağını ifade eden IstanbulLight Fuar Müdürü Mustafa Çelen, “Amacımız, aydınlatma atıklarının geri dönüşümü konunda bilinç oluşmasına katkı sağlamak. Bu amaçla IstanbulLight’ta atık alanı oluşturuyoruz. Teşvik etmek amacıyla da fuarı ziyaret ederken her gün yanında en çok aydınlatma atığını getiren iki kişiye de sürpriz hediyeler vereceğiz. Ayrıca, bu vesile ile hem çevre ve insan sağlığının korunmasına hem de Tohum Otizm Vakfı’nın otizmli çocuklarla ilgili eğitim çalışmalarına da katkı sağlamış olacağız. Eğitim, otizmli çocuklarımız için anayasal haktan çok ötesi, hayati önemde bir ihtiyaç. Bu nedenle ziyaretçilerimizden beraberlerinde atıkları ile gelmelerini rica ediyoruz” dedi.

Bugün doğan her 59 çocuktan 1’i otizm riski ile dünyaya geliyor

Otizm doğuştan gelen ve yaşamın ilk üç yılında fark edilen karmaşık bir nöro – gelişimsel farklılık. Dünyada her 20 dakikada 1 çocuğa otizm tanısı konuluyor ve bugün doğan her 59 çocuktan 1’i otizm riski ile dünyaya geliyor. Nüfusa projeksiyon yaptığımızda ülkemizde yaklaşık 1.387.580 otizmli birey olduğu ve bu durumdan etkilenen 5.550.320 aile ferdi bulunduğu tahmin ediliyor. Ülkemizde 0-19 yaş grubu arasında 434.010 otizmli çocuk ve gencimizden, okullaşabilen ve eğitime erişebilenlerin sayısı sadece 30.050. Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı, “Otizm Spektrum Bozukluğu” olan çocukların erken tanısının konulması, özel eğitimi ile topluma kazandırılmasına öncülük ediyor ve yurt çapında yaygınlaştırılması için kar amacı gütmeden kamu yararına faaliyet gösteriyor.

Aydınlatma sektörü, 18-21 Eylül’de IstanbulLight’ta buluşuyor

IstanbulLight, 12. Uluslararası Aydınlatma & Elektrik Malzemeleri Fuarı ve Kongresi, 18-21 Eylül 2019 tarihleri arasında Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGİD) ve  Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK) stratejik ortaklığı ile Informa Markets tarafından İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenleniyor. 230 firma ile Türkiye, Orta Doğu, Afrika, Doğu Avrupa, Balkanlar, BDT ülkeleri ve Asya’dan 6.500’ü aşkın sektör profesyonelini aynı çatı altında buluşturacak olan IstanbulLight Fuarı, eş zamanlı olarak düzenlenen 12. Ulusal Aydınlatma Kongresi, 3. Aydınlatma Tasarımı Zirvesi ve Ticaret Sahnesi etkinliklerini de ev sahipliği yapacak.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.