Kıbrıs’ta LED Sokak Aydınlatmaları 6 Milyon Lira Zarara Yol Açtı

Kıbrıs Gazetesi’nin haberine göre; KIB-TEK, Elektrik Mühendisleri Odası ile birlikte yürütülen teknik çalışmada, sokaklara takılan LED lambaların aydınlatma şiddetinin, ihalede konan standartlardan daha düşük olduğunu ve kurumun zarara uğratıldığını saptadı, ilgililer hakkında yasal işlem başlattı.

Kıbrıs’ta LED Sokak Aydınlatmaları 6 Milyon Lira Zarara Yol Açtı
15.05.2017
881
A+
A-

Kıbrıs Gazetesi’nin haberine göre; KIB-TEK, Elektrik Mühendisleri Odası ile birlikte yürütülen teknik çalışmada, sokaklara takılan LED lambaların aydınlatma şiddetinin, ihalede konan standartlardan daha düşük olduğunu ve kurumun zarara uğratıldığını saptadı, ilgililer hakkında yasal işlem başlattı.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Genel Müdürü Gürcan Erdoğan, sokak ışıkları konusunda Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) ile birlikte yürütülen teknik bir çalışma neticesinde, takılan mevcut LED lambaların aydınlatma şiddetinin ihalede konan standartlardan daha düşük olduğunun tespit edildiğini söyledi.

Kıbrıs Gazetesi’ne konuşan Erdoğan, EMO’nun raporuna göre sokaklara takılan 60 bin LED lambanın yeterli ışık şiddetinin vermediğinin ortaya çıktığını belirterek, kurumun 6 milyon TL zarara uğratıldığını açıkladı.

Geçmiş dönemdeki yönetimin bunlara gerekli hassasiyeti göstermediğini iddia eden Erdoğan, “Alınan lambaların testleri arazi yerine fabrikada yapıldı. Ancak, sahada yaptığımız ölçümlerde görüldü ki; lambalar yanlış alınarak kurum zarara uğratıldı. Şu anda ülkemizin sokakları kapkaranlıktır” dedi.

Geçmişte uygulanan projenin, oda tarafından da yanlış uygulandığının tespit edildiğini kaydeden Erdoğan, “Şu anda gerçek aydınlatma için bir çalışma yaptık. Önümüzdeki günlerde bunun ihalesini yaparak çağdaş bir aydınlatma sistemini tekrardan sağlayacağız” dedi.

60 bin lamba alınmıştı

Erdoğan, KIB-TEK’te geçmiş yönetim kurulunun yaptığı sözleşmede 60 bin adet sokak lambası için 1 milyon 500 bin Euro (Yaklaşık 5 milyon 800 bin TL) ödeyerek, kurumu zarara uğrattığını açıkladı.

Erdoğan, EMO’nun raporunun kedilerine ulaştığını ve ilgililer hakkında soruşturma başlattıklarını söyledi.

LED lambaların alınmasına onay veren teknik heyet hakkında soruşturma başlattıklarını anlatan Erdoğan, soruşturma neticesinde LED lambalara onay veren yönetim kurulu hakkında da hukuki süreç başlatılacağını kaydetti.

“Ölçümlerde yeterli aydınlatma olmadığı kanıtlandı”

EMO’nun raporunda aydınlatma şiddetinin E-minimum lüks sıfır (0) ölçülürken ihaleye çıkılan şartnamede beşinci maddede özelliklerinde minimum bir (1) lüks olmasının gerektiğini ifade eden Erdoğan, E-maximum ışık şiddetinin ise 5 lüks yerine takılan lambalarda 4 lüks olduğunun ortaya çıktığını söyledi.

Ölçümler sonrasında lambaların sokakları yeterince aydınlatmadığı ve karanlık olduğunun ortaya çıktığını anlatan Erdoğan, yeterli aydınlatmanın sağlanmadığının da belli olduğunu kaydetti.

“KIB-TEK’i zarara uğratanlar bunu ödeyecek”

Erdoğan, LED lambalarda KIB-TEK’i zarara uğratıp bu işte ihmali olanların ödeyeceğini de söyledi. Geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren İyi İdare Yasası‘nda bir kuruma zarar verilmesi halinde bunu ödemekle mükellef olduklarının belirtildiğine de dikkat çeken Erdoğan, kurumu mağdur edenlerin ve zarara sokanların bunu hesabını hukuk önünde de vereceğini, bu konuda kurumun sonuna kadar takipçisi olacağını söyledi.

KIB-TEK Müdürü Gürcan Erdoğan imzası ile, şartnameye uygun olmadığı tespit edilen LED lambalar hakkında soruşturma memuru olarak görevlendirilen teknik müdür muavinine söz konusu lambaların ihalesi hakkında rapor hazırlayıp müdürlüğe iletmesi talep edildi.

“Tüm lambalar değişiyor”

Mevcut lambaların bölge bölge değişikliğine gidileceğini ve standart bir aydınlatmanın yaratılacağını anlatan Erdoğan, şu anda mevcut sokak lambalarından vatandaşlardan da yoğun şikâyet aldıklarını söyledi.

Mevcut lambalarda yürüyen insanı ayırt edemeyecek bir ışık şiddeti olduğuna dikkat çeken Erdoğan, sokaklardaki insanların emniyeti açısından da bunun önemine işaret etti.

“Tekrar ihaleye çıkılıyor”

Erdoğan, EMO’nun raporu doğrultusunda sokak lambaları için tekrardan ihaleye çıkacaklarını ve şimdiki lambalar için ödenen 6 milyon TL’nin çöpe gittiğini söyledi.

Lambaların yanlış olduğunun tespit edilmesinin ardından standartlara uygun gerçek aydınlatmayı yapacak dünya standartlarında teknik şartnamenin hazırlandığını kaydeden Erdoğan, “Şartname önümüzdeki günlerde Merkezi İhale Komisyonu’na (MİK) ihaleye çıkılmak üzere gönderilecek. Bunun çalışması sürüyor.” dedi.

Erdoğan’a göre; sokaklara takılı olan LED lambaların gerekli standartları sağlamadığı için herhangi bir kaza, hırsızlık, cinayet veya benzeri hallerde yeterli aydınlatma olmadığının tespit edilmesi halinde bundan kurum da sorumlu olacağı için bu lambaların derhal değiştirilmesi gerekiyor.

Bir önceki hükumet döneminde Başbakan olan Özkan Yorgancıoğlu’nun KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Akim’i bu konuda ikaz etmesine rağmen, Başbakan’a “Sen Edison musun?” diye alay edercesine atıflarda bulunduğunu ifade eden Erdoğan, ancak o dönemin başbakanının haklı olduğunun bugün ortaya çıktığını dile getirdi.

Kıbrıs Gazetesi

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.