Yol Güvenliğinin Geliştirilmesi İçin LED Matrix Far Tasarımları

Gelişmiş Sürücü Destek Sistemi (ADAS), etraftaki araçların görüntüsünü tespit edecek ve aracın merkezi kontrol sistemine gerçek zamanlı bilgi sağlayacak bir kamera içermektedir. Bu farlar küçük pikseller içeriyor, bu pikseller ayrı ayrı açılıp kapatılabiliyor veya ışık yoğunluğu değiştirilebiliyor.

Yol Güvenliğinin Geliştirilmesi İçin LED Matrix Far Tasarımları
29.05.2016
843
A+
A-

Texas Instruments’tan Isaac Hsu blog gönderisinde LED matrix far tasarımlarının yol güvenliğini nasıl arttırdığını araştırıyor.

Önceki blog yazımda, switch-mode regülatörleri kullanan LED far ünitelerini tanıtmıştım. Bu LED farlar sabittir, bu yüzden onlar açılıp kapatmak suretiyle kontrol edilebilir. Hava kötü olduğunda sis lambalarını açabilir, geceleri kısa farlarınızı kulanabilirsiniz, veya yokuş yukarı giderken uzun farları kapatabilirsiniz. Hiç uzun farları yanan bir araçtan Şekil 1’de gösterildiği gibi parlama yaşadınız mı? Bu tür bir parlama görüşünüzü düşürerek oldukça tehlikeli olabilir.

Geleneksel-Far-Aydinlatma-Teknolojisi

Şekil 1 – Geleneksel far aydınlatma teknolojisi

Karşı yönden gelen araçları tespit edecek ve Şekil 2’deki gibi uzun farların belirli bir bölümünü kapatacak akıllı bir sistem olsaydı süper olmaz mıydı? Veya ışık pozisyonunu karşı şeritteki aracın pozisyonuna göre değiştirseydi? Son yıllarda dünyada otomobil üreticileri bu alana yatırım yapıyor. Bazı üst düzey araçlar bu teknolojiyle donatıldı bile. Hadi bu tür farların içinde ne var keşfedelim.

Adaptif-Far-Aydinlatma-Teknolojisi

Şekil 2 – Adaptif far aydınlatma teknolojisi

Gelişmiş Sürücü Destek Sistemi (ADAS), etraftaki araçların görüntüsünü tespit edecek ve aracın merkezi kontrol sistemine gerçek zamanlı bilgi sağlayacak bir kamera içermektedir. Bu farlar küçük pikseller içeriyor, bu pikseller ayrı ayrı açılıp kapatılabiliyor veya ışık yoğunluğu değiştirilebiliyor. Sürücü karşıdan gelen aracın gerçek zamanlı konumuna göre farların ne yapması gerektiği konusunda ADAS bilgisini besleyebilir. Bu adaptif far tarafından uygulanan parlama önleyici fonksiyondur. Adaptif farlar aynı zamanda açıyı değiştirebilir veya karşılama ışığını motorlar olmadan elektronik olarak devreye alabilir.

2014 yılının sonunda TI far üreticilerinin adaptif far uygulamaları yapabilmesine yardımcı olmak için TPS92661-Q1 LED matrix yöneticisini tanıttı. 12 seri LED’i basitçe TPS92661-Q1’e bağlayarak kontrol edebilirsiniz. Evrensel-asenkron alıcı/verici (UART) protokolü üzerinde çalışan MCU, TPS92661-Q1’i matristeki her bir LED pikselini kontrol etmek için TPS92661-Q1’i kumanda edebilir. Bir UART sistemi sekiz TPS92661-Q1 cihazına kadar bağlanabilir, bu nedenle bir adaptif ar için piksel sayısı 96’dır.

Bu cihaz LED’lere paralel 12 ayrı anahtara sahiptir. Bağlı olduğu LED’leri açıp kapatabilir veya PWM ile dim edebilir. TPS92661-Q1 10-bit PWM dimleme çözünürlüğü sunmaktadır veya her bir LED için parlaklık kontrolü 1024 adımda sağlanabilir.

Adaptif LED farlar ile donatılmış araşlar, yol güvenliğini arttırır ve memnuniyet oluşturur.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.