Işığın Geleceği: LiFi

19.yüzyılda Thomas Edison’un ampulü icat edişinden bu yana aydınlatma teknolojisi kesinlikle çok değişti. LED teknolojisi artık ışıktan daha fazlasını sunuyor.

Işığın Geleceği: LiFi
17.04.2016
214
A+
A-

19.yüzyılda Thomas Edison’un ampulü icat edişinden bu yana aydınlatma teknolojisi kesinlikle çok değişti. LED teknolojisi artık ışıktan daha fazlasını sunuyor.

Günümüzde LED lambalar evimizde, iş yerimizde, uçaklarda, telefonlarda her yerde karşımıza çıkıyor. Şimdi LED, bir aydınlatmanın ötesinde çok daha farklı bir potansiyel ile anılıyor. Teknoloji çok hızlı gelişiyor, öyle ki bir ışık kaynağının birincil işlevi artık aydınlatma olmayabilir.

Hoparlörler, WiFi sinyal güçleştirici gibi bir çok elektronik üründe entegre LED’leri görüyoruz. LED ışıklar yakında LiFi adı verilen teknoloji ile veri iletebilecek. Bu sayede aydınlatma sistemleriyle kablosuz internet erişimi mümkün kılınıyor.

WiFi: Wireless Fidelity
LiFi: Lighting Fidelity

Bu sistemle akıllı evlerde ışık; sıcaklık, hava kalitesi, nem, gibi izleme verilerinin yakalanması ve iletilmesi için kullanılabilecek.

LiFi’nin Avantajları

LiFi’nin WiFi’ye göre sayısız avantajı vardır. Zararlı radyo dalgalarının kullanımından kaçınmaya ek olarak, bu teknoloji 4G ve data kablo bağlantılarına bir alternatif olabilir. Aynı zamanda LiFi son derece güvenlidir çünkü WiFi sinyali gibi duvarlardan geçmez. Veri alışverişi ışığın yandığı alan ile sınırlı kaldığından saldırı tehdidine son verilmektedir.

LED’ler hayatımızı değiştirmeye devam ediyor.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.