Işık Kirliliğinin Çevre Üzerindeki Etkileri

Exeter Üniversitesi 13 yıllık büyük çalışmasını tamamladı. Araştırma, ışık kirliliğinin kentsel çevre üzerindeki etkileri üzerine endişeleri ortay koydu. Araştırmacılar, yapak ışık miktarının yılda ortalama %6 oranında arttığını ifade etti.

Işık Kirliliğinin Çevre Üzerindeki Etkileri
26.07.2016
1.561
A+
A-

Exeter Üniversitesi 13 yıllık büyük çalışmasını tamamladı. Araştırma, ışık kirliliğinin kentsel çevre üzerindeki etkileri üzerine endişeleri ortay koydu. Araştırmacılar, gönüllüler tarafından toplanan verileri karşılaştırdı. Gece vakti uydu görüntüleri de ışık kirliliğini anlamak için kullanıldı.

Işık kirliliği sebebiyle şehirlerde, ağaçların kırsal alanlara göre bir hafta önce tomurcuk yaptığı, yapay ışık altında çınar, dişbudak, meşe ve kayın ağaçlarının erken tomurcuklandığı ve erken tomurcuklanmanın yapraklar ve kuşlar üzerinde beslenen böcekler için sorunlara neden olduğu belirtildi.

Araştırmaya önderlik eden profesör Richard Ffrench-Constant, kış aylarının ışık kirliliğinden etkilendiğini söyledi. Profesör, kırmızı ışık kaynağının çevre üzerinde büyük etkileri olduğuna dikkat çekti. Buna ek olarak; akıllı aydınlatmanın da doğaya olumlu bir etki göstermesinin muhtemel olmadığını belirtti.

Işık kirliliği, şehrin gece gökyüzünde yıldızları görmesini önlerken, yapay ışığın uyku düzenini bozabildiği belirtildi. Araştırmacılar, yapak ışık miktarının yılda ortalama %6 oranında arttığını ifade etti.

Bu metnin hazırlanmasında Daily Mail kaynağından bazı içeriklere yer verilmiştir. İçerik görseli James Madison Üniversitesi’nden alınmıştır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.