Avize Montajı Nasıl Yapılır?

Yüzlerce seçenek arasından zevklerinize uygun avizeyi seçmek zordur. Bu zorlu aşama tamamlandığında, sizi başka bir zorlu görev bekler; avizenin montajı. Eğer montajı siz yapacaksanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Avize Montajı Nasıl Yapılır?
04.06.2018
17.996
A+
A-

Yüzlerce seçenek arasından zevklerinize uygun avizeyi seçmek zordur. Bu zorlu aşama tamamlandığında, sizi başka bir zorlu görev bekler; avizenin montajı. Eğer montajı siz yapacaksanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Gücü kesin. Öncelikle montaj yapacağınız yerde, avizeye gidecek enerjiyi kesmelisiniz. Bunun için anahtarı kapatmak çoğu zaman yeterli olsa da, sigortayı tamamen indirmenizi tavsiye ederiz. Sadece anahtarı kapatmak olası elektrik çarpmalarını önlemek için tam koruma sağlamaz. Eğer bunu denemekte ısrarcıysanız, kontrol kalemiyle kablonun ucunda elektrik olmadığından emin olmalısınız.

Talimatları okuyun. Kuruluma başlamadan önce avizenin kutusundan çıkan üretici talimatlarını dikkatlice okuyun. Aldığınız avizeye göre dikkat etmeniz gereken farklılıklar olabilir.

Avizeyi birleştirin. Günümüzde avizeler genellikle demonte halde paketlenmiştir. Bu yüzden montaj öncesinde avizenin parçalarını birleştirmeniz gereklidir. Parçaları birleştirin ancak ampulleri takmayın, bunu son adımda yapacağız.

Eski aydınlatmayı sökün. Eski avizenizi sökmeden önce hangi kabloyu nereden çıkardığınıza iyi dikkat edin, gerekirse bağlantı noktasının fotoğrafını çekebilirsiniz. Bu yeni avizenizin elektrik bağlantısını yaparken hata yapmanıza engel olacaktır.

Yeni avizeyi takın. Günümüzde avizelerin çoğunun üzerinde bir askı deliği bulunmaktadır. Bu delik sayesinde avizenin ağırlığı tavandaki kancalı vida tarafından taşınır. Eğer tavanda kancalı vida yoksa, önce onu takmalısınız. Kancalı vida için delik açarken, kabloya zarar vermemek için kablonun geldiği yönün karşısından açmaya özen gösteriniz. Bazı avizelerde ise taban plakası bulunur. Önce taban plakası tavana monte edilir, ardından avize bu plakaya vidalanır.

Elektrik bağlantısını yapın. Avizeyi yerine monte ettikten sonra, elektrik bağlantısını gerçekleştirebilirsiniz. Avize bağlantısı için tavanda genellikle 2 ya da 3 kablo bırakılmıştır. 2 kablo tekli anahtar için faz ve nötr anlamına gelir. 3 kablo ise ikili anahtar üzerinde 2 faz 1 nötr içerir. Bu sayede aydınlatmalar ayrı ayrı kontrol edilebilir. İkili kabloda kabloların yönü önemli değildir. Üçlü kabloda farklı renkte olan kablo nötr olarak kabul edilebilir ancak bunu kontrol kalemiyle doğrulamak gereklidir.

Ampulleri takın. Tüm işlemlerin sonunda ampulleri takıp, sigortayı kaldırıp, anahtar yardımıyla ışıkları açarak bir sorun olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz.

Tüm bu süreçlerde yanınızda bir kişi bulunmasını ve onun yardımını almanızı tavsiye ederiz. Avizeler genellikle ağırdır bu yüzden bir kişi tutarken, diğeri monte edebilir. Bu sayede istenmeyen kazalardan korunmuş olursunuz.

Eviniz ya da ofisiniz Ankara‘da ise ve avize montajında profesyonel desteğe ihtiyacınız varsa Ankara Avize Montajı konusuna göz atabilirsiniz. Diğer şehirlerde şuan için montaj hizmeti veremiyoruz.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.