Işık Kılavuz Plakası

LED, yönlü ve noktasal bir ışık kaynağıdır. Bu sebeple LED tarafından sağlanan ışığın yayılması ve homojenize edilmesi gereklidir. Kenardan aydınlatmalı uygulamalarda ışığın yönlendirilmesi için kullanılan panellere Işık Kılavuz Plakası (Light Guide Plate) denir. Endüstri genelinde yaygın olarak LGP kısaltması ile kullanılmaktadır.

Işık Kılavuz Plakası
02.05.2020
1.159
A+
A-

LED, yönlü ve noktasal bir ışık kaynağıdır. Bu sebeple LED tarafından sağlanan ışığın yayılması ve homojenize edilmesi gereklidir.

Kenardan aydınlatmalı uygulamalarda ışığın yönlendirilmesi için kullanılan panellere Işık Kılavuz Plakası (Light Guide Plate) denir. Endüstri genelinde yaygın olarak LGP kısaltması ile kullanılmaktadır.

Edge-lit LED panel gibi kenardan aydınlatmalı armatürlerde kullanılan LGP sayesinde yanlardan toplanan ışık armatürün ışık yayması istenen yüzeyine yönlendirilir ve bu yüzeyde homojen ışık dağılımı sağlanır.

Kenardan aydınlatmalı LED panellerde ışık genellikle 3 katmanlı bir yapı ile toplanır ve yönlendirilir. En arkada ışık sızmalarını önlemek ve tüm ışığı öne yansıtmak için yüksek yansıma oranına sahip beyaz reflektör kağıdı kullanılır. Bu kağıdın önünde en önemli optik parça olan ışık kılavuz plakası yer alır. Işık kılavuz plakasının önünde difüzör yer alır. Armatür üzerinde görünen beyaz renkli dış katman difüzör katmanıdır.

LGP genellikle akrilik, akrilik cam veya pleksiglas olarak da bilinen PMMA (Polimetil metakrilat) isimli yüksek ışık geçirgenliğine sahip renksiz malzemeden imal edilmektedir. PMMA, yüzde 94‘e kadar geçirgenlik sunar bu sayede yüksek parlaklıkta ışık elde edilebilir. Bu malzeme daha ucuz alternatifi olan PS (polistiren) gibi zamanla sararma yapmaz. Uzun yıllar ilk günkü performansını koruyabilir.

LGP üzerinde ışığı yönlendirmek için çoklu oluklardan oluşan düzgün bir matris veya nokta matrisi olabilir. Işığı yönlendirmek için diğer bir yöntem de malzemenin kendisine küçük parçacıklar eklemektir. LGP üzerindeki optik desenler ışığın dağılım karakteristiğine etki eder.

LGP, iç ve dış mekan ticari aydınlatma uygulamalarında, acil durum armatürlerinde, tıbbi aydınlatma ekipmanlarında, otomotiv aydınlatmalarında, mobil cihazlarda, havacılık teknolojilerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.