Avize

Tavana ya da duvara monte edilmek üzere tasarlanmış, gövdesinde genellikle birden fazla lamba barındıran dekoratif aydınlatma elemanlarına avize denir. Avizeler neredeyse evin her köşesinde, tüm yaşam alanlarında kullanılmaktadır.

Avize
09.01.2019
2.046
A+
A-

Tavana ya da duvara monte edilmek üzere tasarlanmış, gövdesinde genellikle birden fazla lamba barındıran dekoratif aydınlatma elemanlarına avize denir.

Avizelere yaygın olarak, E14 ya da E27 duylu akkor, halojen, floresan veya LED ampuller takılır. Bazı modern avizeler LED ışık kaynağını içinde barındırır. Bu tür avizelerde lamba değişimi diğer soketli avizelerde olduğu kadar kolay değildir. Ancak, LED’ler uzun ömürlü ışık kaynakları olduğundan, doğru tasarlanmış bir LED avizede LED’den kaynaklı arıza yaşanması çok düşük bir ihtimaldir.

Klasik avizelerin üzerinde kristal prizma desenine sahip taşlar bulunur ve bu taşlar ışığı kırarak odaya yayar. Bazı avizelerde ise taşlar yerine ışık kaynağını gizleyen şapkalar kullanılır. Bu şapkalar ile ışık odaya yumuşak bir şekilde dağıtılır. Bir diğer avize çeşidinde ise, lambaları gizleyen herhangi bir taş ya da perde kullanılmaz. Aydınlatma doğrudan lambadan gelen ya da tavandan yansıyarak dağılan ışık ile sağlanır.

Modern avizeler ise, esnek uygulama imkânları sebebiyle LED ışık kaynaklarını kullanır. LED avizelerde, ışık şeritleri avize gövdesi boyunca kesintisiz olarak aydınlatma sağlayabilir.

Avize seçimi odanın boyutu, tavan yüksekliği ve dekorasyon unsurlarına göre yapılır. Avizenin en alt kısmı, yerden minimum 220-230 cm yükseklikte olmalıdır. Eğer masa üzerine montaj yapılacaksa, masadan minimum 70-80 cm yüksek olmalıdır. Avize seçimi ve kişisel tercihlere göre bu değerler ile oynamak mümkündür.

Avizeler neredeyse evin her köşesinde, tüm yaşam alanlarında kullanılmaktadır. Avizeler, salonlarda, oturma odalarında, yemek odalarında, yatak odalarında ve mutfaklarda aydınlatma işlevini yerine getirmenin yanı sıra, evin dekorasyonunu tamamlayan birer unsurdur.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.