Çift Yüzlü (Bifacial) Güneş Paneli Nedir?

Çift yüzlü (bifacial) güneş paneli, önden ve arkadan her iki yüzeyden de ışığa maruz kaldığında elektrik üretebilen güneş panellerine verilen isimdir. Çift yüzlü güneş paneli, hem ön tarafından hem de arka tarafından gelen ışığı emen güneş hücrelerine sahiptir.

Çift Yüzlü (Bifacial) Güneş Paneli Nedir?
03.11.2022
2.962
A+
A-

Güneş enerjisi, dünya çapında en yaygın kullanılan yenilenebilir enerji teknolojilerinden biridir. Maliyeti azaltma ve verimliliği artırma çalışmaları, yeni tasarımların ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Çift yüzlü (bifacial) güneş paneli, önden ve arkadan her iki yüzeyden de ışığa maruz kaldığında elektrik üretebilen güneş panellerine verilen isimdir. Çift yüzlü güneş paneli, hem ön tarafından hem de arka tarafından gelen ışığı emen güneş hücrelerine sahiptir.

Çift yüzlü güneş panelleri, geleneksel panellerin yapamadıklarını sunar. Tek yüzlü (monofacial) güneş panelleri, yüzeyine doğrudan gelen güneş ışığından elektrik enerjisi üretir. Çift yüzlü güneş panelleri ise hem doğrudan gelen ışıktan hem de yansıyan ışıktan enerji üretir. Bu da tek yüzlü panellere kıyasla artırılmış güç üretimi sunar.

Güneş ışığı, zemin de dahil olmak üzere her türlü yüzeyden yansıyabilir. Çift yüzlü güneş panelleri, geleneksel panellerin kaçırdığı yansıyan ışığı yakalar ve bu yolla daha fazla enerji üretimi sağlar. Çift yüzeyli güneş panelleri, tek yüzlü güneş panellerine göre yüzde 5 ila 15 aralığında daha yüksek verimliliğe sahiptir.

Çift yüzlü güneş panelleri, nispeten yeni bir teknoloji olduğu için tüm güneş paneli üreticileri tarafından üretilmemektedir. Bunun yanında tek yüzlü panellere kıyasla yaklaşık olarak yüzde 10 daha yüksek bir fiyata sahiptir.

Çift yüzlü güneş panellerinin kurulumu biraz daha karmaşıktır. Panellerin arkasındaki taşıyıcılar hücrelere yansıyan ışığı kesmemelidir. Ayrıca, tek eksenli güneş takip sistemleriyle kullanım için uygun değildir. Çünkü, güneş izleyicinin dönüş ekseni, çift yüzeyli güneş panelinin arka tarafını gizler. Montaj zorluğunu artıran bir diğer unsur da ağırlıklarının daha fazla olmasıdır.

Çift yüzlü panellerin kurulumunda alt kısım açıkta bırakılmalıdır. Bu nedenle çift yüzlü panelleri çoğu zaman çatı kurulumları için uygun değildir. Çünkü çatı kurulumlarında güneş panelleri ile çatı arasında 10-15 cm gibi bir boşluk vardır. Bu da çok az miktarda yansıyan ışığın arka yüzeye ulaşacağı anlamına gelir.

Çift yüzlü güneş panelleri, zemin montajlı ve kamu hizmeti ölçekli uygulamalarda daha uygundur. Panelin arka tarafından alınan güç çıkışı zemine göre değişiklik gösterir. Zeminin yansıtıcı olması daha fazla üretimle sonuçlanır.

Çift yüzlü güneş panellerinin en büyük faydası, her bir panelin daha fazla elektrik üretmesidir. Bu da metrekare başına üretilebilecek enerji miktarını optimize etmeyi sağlar. Bir uygulama için çift yüzlü panelin en iyisi olduğunu söylemek için kapsamlı bir değerlendirme yapmak gerekir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.