GE Bright Stik LED Lamba İncelemesi

GE’nin LED Bright Stik adını verdiği lamba 40-100 watt güç aralığındaki akkor, halojen ve CFL lambaların yerine kullanılmak üzere düşük enerjili ve daha uzun ömürlü bir alternatif olarak geliştirildi. Farklı tasarımıyla dikkat çeken bu lamba iyi bir alternatif olabilir mi?

GE Bright Stik LED Lamba İncelemesi
13.12.2016
751
A+
A-

GE’nin LED Bright Stik adını verdiği lamba 40-100 watt güç aralığındaki akkor, halojen ve CFL lambaların yerine kullanılmak üzere düşük enerjili ve daha uzun ömürlü bir alternatif olarak geliştirildi. Farklı tasarımıyla dikkat çeken bu lamba iyi bir alternatif olabilir mi?

Bugün masamızın üzerinde incelenmek üzere GE LED Bright Stik isimli E27 duylu LED lamba var. GE’nin geliştirdiği bu lamba küçük boyutları, hafifliği ve silindir şeklindeki difüzörüyle adeta ben farklıyım diye bağırıyor. Lambayı mağazalarda bulamayınca internetten sipariş verdim. Ödediğim ücret kargo dahil 16,90 TL.

GE’nin internet sitesinde 2850K ve 5000K renk sıcaklarında sunulduğu yazılsa da bizim internetten bulabildiğimiz ürün 6500K renk sıcaklığında görünüyor.

İnternette araştırırken Amazon’da bir yorum dikkatimi çekti. Amazon’da yer alan bu yorumda, lambanın çok ısındığı; bu ısınmaya bağlı olarak güç tüketiminin %10 seviyelerinde düştüğü, verdiği ışığın da bu ısınmayla birlikte dikkate değer bir şekilde azaldığı belirtiliyor. Bildiğiniz gibi önceki lambalarımızın testinde lüks cinsinden aydınlık seviyesi ölçümü yapıyorduk, bu ve sonraki testlerimizde bu ölçümü artık hem teste başlarken hem de 1 saatlik ısınma testinin sonunda gerçekleştireceğiz. Bakalım Amazon’daki dostumuz eleştirilerinde haklı mı?

Kutu ile incelemeye başlıyoruz. Kutu diğer LED lambaların hemen hemen yarısı büyüklüğünde. Lamba ince uzun olunca, kutu da bu şekle uygun biçimde küçültülmüş. Kutunun ön yüzünde GE markası, LED etiketi ve Brigt Stik ismi yer alıyor. E27 duylu lambanın 10W güç tüketimine sahip olduğu, 60W akkor flamanlı ampüle eş değer olduğu, 810 lümen ışık akısıyla 15 yıl kullanım ömrü belirtiliyor. Bu 15 yıl, günlük 2.7 saat kullanıma göre hesaplanmış, bu bilgi de kutunun yan bölümünde yer alıyor.

ge-bright-stik-led-lamba-1

ge-bright-stik-led-lamba-6

ge-bright-stik-led-lamba-3

Kutunun yan kısmında ise, 15.000 saat kullanım ömrü, 30.000 kez aç kapa ömrü, 6500 renk sıcaklığı, 0,5 saniye’den kısa açılma süresi, dimlenemez, 116×37 mm ürün ölçüleri ve 100-240V giriş gerilimine sahip olduğu belirtiliyor. Etkinlik faktörü de kutunun arka yüzünde 81 lm/W olarak belirtiliyor.

ge-bright-stik-led-lamba-4

ge-bright-stik-led-lamba-5

Kutuyu bir kenara bırakalım. Ürünün üzerinde LED Bright Stik yazmıyor, yalnızca LED Stik yazıyor. Yine güç tüketimi, renk sıcaklığı ve lümen değeri de burada tekrar yer alıyor. Daha önce incelediğimiz tüm diğer LED lambalar gibi bu da Made in China.

ge-bright-stik-led-lamba-7

ge-bright-stik-led-lamba-8

Güç tüketimi ölçümüne geçiyoruz. Lamba 1-2 dakika çalıştıktan sonra çektiği güç 211.5 V gerilim altında 10,2 W seviyesinde sabitleniyor. Güç tüketimi değeri kutu üzerinde belirtilen ile birbirini tutuyor. Bu güç değeri, lamba ısınınca azalıyor mu? 1 saatlik testin sonunda göreceğiz. Güç faktörü ise 0,94 olarak ölçüldü.

ge-bright-stik-led-lamba-20

ge-bright-stik-led-lamba-9

ge-bright-stik-led-lamba-10

ge-bright-stik-led-lamba-11

Işık ölçümüne geçelim. Renk sıcaklığı CCT 6333K, renksel geri verim indeksi CRI 81 olarak ölçüldü. Kutu ve ürün üzerinde belirtilen değerlere yakın görünüyor. Işığın spektrumunu ve renk koordinatlarını aşağıdaki fotoğraflarda görebilirsiniz.

ge-bright-stik-led-lamba-12

ge-bright-stik-led-lamba-13

ge-bright-stik-led-lamba-14

Işık ölçümü önceki testlerde olduğu gibi 75 cm uzaklıktan tekrarlandı ve cihazda 174 lüks değeri görüldü. Bu da matematiksel hesaplamalarla 98 cd değerine eşittir.

Işıktaki olası titreşimleri ölçebilmek için VISO’nun Flicker Tester uygulamasını kullanıyoruz. Flicker frekansı 140 Hz, Flicker yüzdesi ise %29 seviyesinde ölçüldü.

ge-bright-stik-led-lamba-18

Gelelim sıcaklık ölçümüne. Lambamız 1 saat boyunca çalıştırıldı. Bu sürenin sonunda gövde üzerinden kızılötesi termometre yardımıyla sıcaklık ölçümü alındı. Ölçüme sonucuna göre, lambanın gövde sıcaklığı 1 saat sonunda 91 °C dereceye ulaşıyor.

ge-bright-stik-led-lamba-19

Bu sıcaklık değeri Amazon’da bahsedilen problemi doğruluyor olabilir. Testin başlangıcında 75 cm mesafeden yaptığımız aydınlık ölçümünün, 1 saatlik testin sonundaki ölçümle karşılaştırmasını aşağıda görebilirsiniz. Aynı zamanda, testin başlangıcındaki güç ölçümüyle test sonundaki güç ölçümü de aşağıdaki grafikte karşılaştırılmaktadır.

ge-bright-stik-led-lamba-21

Yukarıda görüldüğü üzere lamba ısınınca, güç tüketimi %9, ölçüm noktasındaki aydınlatma seviyesi ise bu oranın tam iki katı %18 düşüyor. Lambanın Amazon’da bahsedildiği gibi termal yönetim konusunda eksikleri var. Vadedilen 15 yıl ömür bu sıcaklıkta zor gibi görünüyor. Lamba bu zoru başarsa bile asıl işi olan aydınlatmayı sağlamada yetersiz kalabilir.

ge-bright-stik-led-lamba-17

ge-bright-stik-led-lamba-15

ge-bright-stik-led-lamba-16

Yukarıda bahsettiğimiz, Amazon’da yer alan yoruma eklenen görselleri aşağıda görebilirsiniz. Burada da tüketici, lambaların başlangıç parlaklığıyla 40 dakika sonraki parlaklığını karşılaştırıyor.

ge-led-lamba-amazon-yorumlari

ge-led-lamba-amazon-yorumlari-2

Böyle bir lamba evinizde 8 m2 alana sahip bir odayı aydınlatabilir. Daha geniş odalar ve farklı kullanım alanları için birden fazla lamba kullanmanız gerekebilir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Akın Celebi dedi ki:

    Bu ürünü yaklaşık 2,5 yıldır kullanıyorum. Evimin banyosunda takılı. Nemli ortam olmasına rağmen sorun çıkarmadı. Bazen 2-3 saat gibi uzun süreli de devrede kalıyor. Diğer markalardan çok sayıda led lamba arıza verdi ama bu ürün dayanıyor. Memnunum bulursam tekrar alırım.