Stereo Görüntüleme Nedir?

Stereo görüntüleme, iki kamera ile farklı noktalardan elde edilen görüntülerin birleştirilip mesafe hesabını mümkün hale getiren pasif ölçüm tekniğidir. Stereo görüntüleme tekniğinde, öncelikle elde edilen iki görüntü düzeltilerek birleştirilir. Birleştirilmiş görüntü üzerinden yer değişimi (eşitsizlik) haritası çıkartılır ve derinlik (mesafe) hesaplaması yapılır.

Stereo Görüntüleme Nedir?
21.12.2020
3.632
A+
A-

Bir nesnenin kameraya olan uzaklığını ölçmenin iki yolu vardır. Aktif ölçüm, nesneye mikrodalga, ses dalgası, kızılötesi ya da lazer gibi sinyaller gönderilerek nesnenin mesafesini ölçmek anlamına gelir. Pasif ölçüm ise, nesnenin kendisine herhangi bir sinyal göndermeden mevcut bilginin değerlendirilmesidir.

Stereo görüntüleme, iki kamera ile farklı noktalardan elde edilen görüntülerin birleştirilip mesafe hesabını mümkün hale getiren pasif ölçüm tekniğidir.

Aktif ölçüm, yalnızca nesnenin algılayıcıya olan uzaklığını verir. Pasif ölçümde ise nesnenin uzaklığının yanı sıra geometrisini de çıkarmak mümkündür.

Stereo görüntüleme tekniğinde, aynı nesnenin iki farklı kamera konumundan görüntüsü alınır. İki görüntü üzerinde de nesnenin konumu tespit edilir. Nesneler arasındaki mesafe (piksel), kamera ile nesne arasındaki mesafeyle ters orantılıdır. İnsan gözü, derinlik ve mesafe perspektifi elde etmek için benzer tekniği kullanılır.

Stereo görüntüleme tekniğinde, öncelikle elde edilen iki görüntü düzeltilerek birleştirilir. Birleştirilmiş görüntü üzerinden yer değişimi (eşitsizlik) haritası çıkartılır ve derinlik (mesafe) hesaplaması yapılır. Yüksek yer değişimi, nesnenin kameraya daha yakın olduğu anlamına gelir. Düşük eşitsizlik ise nesnenin kameradan daha uzakta olduğunu gösterir.

Yer değiştirme ve kamera kalibrasyon parametreleri kullanılarak üç boyutlu yeniden yapılandırma gerçekleştirilir.

Stereo görüntülemede yazılımsal işlem adımları aşağıdaki gibidir.

  • Obje Tespiti
  • Görüntü Birleştirme
  • Yer Değişimi (Eşitsizlik) Haritası
  • Derinlik (Mesafe) Hesabı
  • 3 Boyutlu Yeniden Yapılandırma

Kameraya doğru ya da ters yönde hareket eden bir nesnenin mesafesi birden fazla kontrol edilerek nesnenin hareket hızı hesaplanabilir. Kontrol sayısı ne kadar fazla olursa ölçüm doğruluğu o kadar artacaktır.

Eşleşen video karelerindeki kusurları en aza indirmek için yüksek çözünürlükte ve yüksek işleme performansına sahip kameralar kullanılmalıdır.

Stereo görüntüleme tekniği üzerine yapılmış çalışmalarda mesafe ölçümünde hata payının yüzde 3’e kadar gerilediği görülmektedir. Bu da çeşitli uygulamalarda mesafe ve hız ölçümü için kabul edilebilir bir orandır.

Stereo görüntüleme tekniği, ölçüm doğruluğunu artırmak ve gerçek zamanlı mesafe ölçümünü hızlandırmak için robotik endüstrisinde, otonom araçlarda, trafik sistemlerinde, akıllı şehir uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Enes dedi ki:

    Hocam yazınıza sağlık olayı gayet açıklayıcı anlatmışsınız.