En İyi Aydınlatma Tasarımcılarının Ortak Özellikleri

Yaratıcı aydınlatma tasarımı her zaman ilham verici değildir. Aydınlatma çoğu zaman sanattır, bazen de dünya çapındaki projeleri zamanında teslim etmek için iyi alışkanlıkların bir araya getirilmesidir. Şimdi tüm detayıyla mesleğin önde gelenlerinin keskin uygulamalarını inceleyelim.

En İyi Aydınlatma Tasarımcılarının Ortak Özellikleri
22.05.2016
383
A+
A-

Yaratıcı aydınlatma tasarımı her zaman ilham verici değildir. Aydınlatma çoğu zaman sanattır, bazen de dünya çapındaki projeleri zamanında teslim etmek için iyi alışkanlıkların bir araya getirilmesidir. Şimdi tüm detayıyla mesleğin önde gelenlerinin keskin uygulamalarını inceleyelim.

Meraklı

Muhtemelen çağımızın önde gelen aydınlatma tasarımcılarının en belirgin özelliğidir. Etkinliklere giderler, durmadan okurlar, teknolojik gelişmeler ve sanatsal yenilikleri takip ederler, diğer yaratıcı disiplinlerin önde gelen şahsiyetlerini öğrenirler. Artemide’nin Başkan Yardımcısı Carlotta de Bevilacqua diyor ki “Çalışma süreklidir, hiçbir zaman yeterince bilemezsiniz. Dünyayı keşfet, zorluklarını tanı ve tanıştığın herkesi değerlendir. Bir sonraki seviyeye geçmek için onlardan bir şeyler öğren.”

Meydan Okuma

John Bullock bir projeye yaklaşırken kendine şunu söyler; “Sarkıt olmadan bunu nasıl yapabilirim?” Tasarımcılar sadece kendilerini sorgulamaz, aynı zamanda müşterilerini de sorgular; “Neden LED kullanmak istiyorsunuz, neden floresan değil?” Dominic Harris de durumu şöyle özetliyor, “Aydınlatma tasarımlarının her yönüyle statükoya meydan okunmalıdır. En iyi sonuçlar tamamen zıt bir perspektiften bakıldığında elde edilebilir.”

Kaçınma

Gerçek başarılı aydınlatma tasarımları kopyala yapıştırdan kaçınmalıdır. İngiliz aydınlatma tasarım ofisi Speirs + Major kurucusu Mark Major diyor ki, “Her projeye tamamen bağımsız olarak yaklaştığımızı ve nadiren genel çözümler sunduğumuzu söylemenin doğru olduğunu düşünüyorum. Bu konuda kendimi güçlü hissediyorum ancak her zaman her restoran projesinde yüksek kontrast uygulamıyoruz. Bir projeye yaklaşırken onun sadece otel, havaalanı veya herhangi bir özel tip olmasıyla ilgilenmiyoruz. Doğru düşünebilmek için etiketlemekten kaçınmalıyız.”

Karanlığı Kullanma

Onlar karanlığı da ışık kadar iyi kullanır. En iyi aydınlatma tasarımcıları karanlığın da ışık kadar güce sahip olduğunu söyler. Dramatik aydınlatma tasarımcısı Paule Constable diyor ki “Bu çok farklı bir disiplidir. Ne kadar karanlık olacağını bilmek, ne kadar ışık eklenmesi gerektiğini bilmek kadar önemlidir.”

Etkileme

Büyük aydınlatma tasarımcıları ikna edicidir. Onlar şartname ve tasarım vizyonunu korumak, doğru aydınlatma bütçesini almak, projede yer alan herkesi kazanmak için kendi tutku ve etkileyiciliklerini kullanır. Godwin Austen Johnson Aydınlatma Tasarım Yöneticisi Regina Santos diyor ki; “Tecrübelerime göre en etkili yöntem müşteri ile yükleniciyi bir araya getirmektir. Tasarım çalışmaları düzenlemek, onları projeye dahil etmek, armatürleri göstermek anahtar kelimelerdir. Onlara ne kullandığımızı ve neden kullandığımızı gösteriyorum.”

Üreticilerle İlişki

İyi aydınlatma tasarımcıları aydınlatma ekipmanları üreticilerinin temsilcilerini kendi ofislerinde iyi karşılar, onlardan bir şeyler öğrenebileceğinin farkında olur ve bunun sadece ürün hakkında olmadığını bilir. Mark Major diyor ki; “Biz sadece aydınlatma armatürü tedariği istemiyoruz, biz bütünlüğünü kaybetmeden çözümler elde etmek istiyoruz. İnsanların ne ürettiği ile ilgilenmeden yenilikçi olmanın mümkün olduğunu sanmıyorum.”

Kaynak: Sofia J. (Linkedin)

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Hakan BAYRAM dedi ki:

    Tasarımcıdan ek,

    Ve biz biliyoruz ki bu bir takım oyunudur.