Yatak Odası Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Yatak odalarının aydınlatılması için Elle Decor ekibi tarafından hazırlanan bu 10 ipucu, dinlendirici, romantik ve fonksiyonel aydınlatma düzenini elde etmeniz için yardımcı olabilir.

Yatak Odası Aydınlatması Nasıl Yapılır?
17.01.2017
950
A+
A-

Yatak odalarının aydınlatılması için Elle Decor ekibi tarafından hazırlanan bu 10 ipucu, dinlendirici, romantik ve fonksiyonel aydınlatma düzenini elde etmeniz için yardımcı olabilir.

Küçük bir evde de, büyük bir dairede de yaşasanız muhtemelen yatmaktan çok daha fazlası için yatak odasını kullanır, burada zaman geçirirsiniz. Karanlık yatak odaları uyku için mükemmeldir ancak az ışık sizi bir şeyler yapmaktan alıkoyabilir.

Bu ipuçları, sizin yatak odanızı aydınlatmanız için doğru stili seçmenize yardımcı olur.

1) Ölçü

Yatak odanız için aydınlatma satın almadan önce, oda boyutunu belirlemelisiniz. Mobilya yerleşimlerini, giyinme alanlarını belirleyerek oda ölçümlerinizi alın. Uzmanlar, odanızı doğru ışıkla doldurmanıza yardımcı olabilir.

2) Yükseklik

Ölçekli düşünmelisiniz. Yatak odaları genelde 2,4-2,7 metre yüksekliğinde tavana sahiptir. Daha uzun gövdeli lambalar kullanmaktan kaçınmalısınız. Giyinme ve okuma işlemleri için yeterli aydınlatma istiyorsanız belirli bir yükseklik tercih etmelisiniz. Ayrıca tüm alanlara erişebilecek kadar da ışığa ihtiyacınız var.

3) Oda Parlamalı

Odada ne yapmak istediğinize karar verin, sonra uygun ışıklandırmayı seçebilirsiniz. Ev bilgisayarları, dikiş makineleri, okuma köşeleri yönlendirilmiş ışığa ihtiyaç duyar. Oturma alanları yumuşak, gölgeli aydınlatmalar ister. Şifonyer bölümü ise daha parlak ışık ister.

4) Işık Tarafında Kalın

Gölgelenmiş lambalardan ve çok opak ışıklardan kaçının, aksi taktirde yatak odanız çok karanlık olabilir. Bu aydınlatmalar güzel görünebilir ancak ışık fonksiyonel olmayacaktır. Bir masa lambası alırken, yumuşak bir şekilde dağılmış gölgeli bir lambayı tercih edebilirsiniz. Yatarken zor olmayacağından emin olmak için, onun nasıl açılıp kapandığını görmek için biraz zaman ayarlamalısınız.

yatak-odasi-aydinlatma-ipuclari

5) Konum, Konum, Konum

Işıkları doğrudan yatağın üzerine konumlandırmayın. Baş üstündeki doğrusal ışık, yüz seviyesindeki yumuşak ışıktan daha az konfor sunar.

6) Daha Fazlası

Hiçbir tek ışık kaynağı, taşınabilir lambalar ve kurulu aydınlatmaların kombinasyonuyla oluşturulan görsel rahatlığı sunmaz. Bir yerde çok fazla ışık tatsız ve göz kamaştırıcıdır. Düşük güç değerinde birden fazla ışık kaynağı kullanmak daha iyi bir tercihtir.

7) Ruh Hali

Yatak odasında güçlü bir ambiyans olması önemlidir. Efekti değiştirmek için ışıklara dimmer takabilirsiniz. Yumuşak ve renkli ampuller odanın ruh halini değiştirebilir.

8) Giyinme Odası

Giyinme odaları ve dolapların iyi bir ışığa ihtiyacı vardır. Ancak sıcak bir ampulü narin giysilerin yakınına koymamak için özen göstermelisiniz. Dolabın üst kısmına veya rafın kenarına 25mm’lik dolap ışıkları takabilirsiniz. Bu tür uygulama alanlarında uzmanlar, flüoresan veya LED ışıkları tercih eder. Çünkü, daha çok ışık verir, soğuk çalışır, enerji tasarrufu sağlar ve kolayca gizlenebilir. Eğer doğru ışığı kullanırsanız, kıyafetlerin rengini daha iyi anlayabilirsiniz.

yatak-odasi-aydinlatma-tasarimi

9) Okuma

Taşınabilir okuma lambaları kitapseverlere esneklik sunar. Okuma lambalarını satın alırken, kendi zevkinize göre döndürme, kolunu hareket ettirme gibi ayarlama yeteneği olmasına dikkat etmelisiniz. Bu lambalar aynı zamanda iyi gölgelenmiş olmalı, ampulü görmemelisiniz. Bu sayede uyku arkadaşınızı rahat etmeden okuyabilirsiniz.

10) Kontrol

Yatağın yanındaki bir düğmeye basarak lambayı açıp kapattığınızı düşünün. Yüksek teknoloji aydınlatma kontrolleri ile bunun bir adım ötesine geçebilirsiniz. Televizyonunuzda kullandığınız kızıl ötesi kumanda gibi, ışıkları kapatmak için de pek çok araç bulunuyor. Aydınlatma profesyonelleri bunları kurmanızda ve kullanmanızda size yardımcı olabilir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.