Cikole Orkide Ormanı

Endonezya, Brezilya’dan sonra orkide türlerinin ikinci vatanı olarak bilinir. Cikole Orkide Ormanı, Endonezya halkına ve turistlere tüm orkide türlerini tanıtmak ve bu türleri korumak için kurulmuştur. Ormanda Endonezya, Filipinler, Peru ve Brezilya’dan 20.000’den fazla orkide bulunmaktadır.

Cikole Orkide Ormanı
19.03.2020
555
A+
A-

Endonezya, Brezilya‘dan sonra orkide türlerinin ikinci vatanı olarak bilinir.

Cikole Orkide Ormanı, Endonezya halkına ve turistlere tüm orkide türlerini tanıtmak ve bu türleri korumak için kurulmuştur.

Cikole Orkide Ormanı, 24 Ağustos 2018‘de açılmış ve Lembang‘da ziyaretçilere temiz dağ havası, çam ağaçları sıraları ve elbette geniş bir orkide koleksiyonu sunan çok popüler bir yer haline gelmiştir.

Ormanda Endonezya, Filipinler, Peru ve Brezilya‘dan 20.000’den fazla orkide bulunmaktadır.

Cikole’nin popülaritesini arttırmak için orman yönetimi, trekking, anfitiyatroda gösteriler ve konserler gibi bazı heyecan verici aktiviteler organize etmektedir.

Orman, ziyaretçilerine gündüz ve gece boyunca farklı manzaralar sunar. Gündüz saatlerinde rengarenk orkideleri seyretmek ve çam ağaçları arasında dolaşmak çok keyiflidir.

Ancak gece, orman tam bir masal diyarına dönüşür.

Sensörler tarafından kontrol edilen, romantik bir ışık dekorasyonu ile aydınlatılan Işık Bahçesi, serine doyulmaz bir ışık gösterisi yaratır.

Rustik ahşap köprü, tüm ışıklar açıldıktan sonra ziyaretçilerin fotoğraf çekmek için sıraya girdikleri en sevilen yerlerden biridir.

Ormandaki en büyüleyici manzara ise, sıcak ışık rengindeki neon aydınlatması ile çam ağaçları arasında yüzen asma köprüdür. Gece çöktüğünde köprü ormanda ışıklı bir yılan gibi kıvrılır.

Zeminden oldukça yüksekte olan köprü, karanlıkta uçsuz bucaksız akar gider.

Cikole Orkide Ormanı‘de uygulanan aydınlatma konsepti, ışığın etkileyici gücüne çok iyi bir örnektir.

Basit ahşap yapılar, yine çok da komplike olmayan aydınlatma elemanları ile rüya gibi öğelere ve orman ise büyülü bir ortama dönüştürülmüştür.

Kısacası bazen ihtiyacımız teknoloji değil sadece hayal gücüdür

Ayşe Dilay Özkiper, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi'nin ardından eğitimine İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık bölümünde devam etmiştir. İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü'nde aldığı işletme eğitiminin yanı sıra, aydınlatma tasarımı ve tekniği konularında çeşitli eğitimlere katılmıştır. Bugüne kadar olan 29 yıllık meslek hayatının son 20 yılını mimari aydınlatma alanında geçiren Özkiper, halen aydınlatma tasarımcısı ve danışman olarak kariyerini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.