Çift Yönlü Sayaç Nedir?

Çift yönlü sayaç, elektrik enerjisini ileri ve geri yönde ayrı ayrı ölçen, saklayan ve görüntüleyebilen elektrik sayacıdır. Çift yönlü elektrik sayacı, akımın akış yönünü algılar ve verileri ayrı kayıtlarda saklar. Çift yönlü sayaç, güneş enerjisinden kendi elektriğini üreten konut ve ticari müşterilerin kullanmadıkları elektriği şebekeye geri satmalarına olanak tanır.

Çift Yönlü Sayaç Nedir?
10.01.2023
4.059
A+
A-

Elektrik sayacı, üzerinden geçen elektrik akımını ölçer ve buna göre toplam tüketim değerini kaydeder. Elektrik sayacı, elektrik akımının yönüne karşı duyarlı değildir. Bu yüzden elektriğin şebekeden çekilmesine ya da şebekeye gönderilmesine bakılmaksızın ileri doğru çalışır. Bu yüzden şebekeye gönderilen fazla elektrik de sayaç okumasını yükseltir.

Çift yönlü sayaç, elektrik enerjisini ileri ve geri yönde ayrı ayrı ölçen, saklayan ve görüntüleyebilen elektrik sayacıdır. Çift yönlü elektrik sayacı, akımın akış yönünü algılar ve verileri ayrı kayıtlarda saklar.

Bir çatı güneş enerjisi sistemi, gündüz saatlerinde genellikle tüketilenden daha fazla elektrik üretir. Şebekeye bağlı güneş enerjisi sistemlerde üretilen fazla enerji şebekeye geri gönderilir. Bu durumda elektrik akımı ters yönde akar. Bu tür sistemlerde hem tüketilen hem de üretim fazlası enerjiyi ölçmek için çift yönlü elektrik sayacı kullanmak gerekir. Çift yönlü sayaç, şebekeye gönderilen elektriği ölçmeyi ve buna karşılık bir ödeme almayı mümkün kılar.

Güç tüketimini ve güç üretimini ölçmek için geleneksel yol ayrı ayrı iki elektrik sayacı kullanmaktır. Bu da kablolamayı zorlaştırır, bakımı daha karmaşık hale getirir ve maliyeti önemli ölçüde yükseltir.

Güneş enerjisi sisteminin üretiminin ortalama olarak yüzde 20 ila yüzde 40 arasındaki bir kısmı şebekeye gider. Şebekeye gönderilen elektrik enerjisi, yakındaki diğer tüketiciler tarafından kullanılır. Çift yönlü sayaç, güneş enerjisinden kendi elektriğini üreten konut ve ticari müşterilerin kullanmadıkları elektriği şebekeye geri satmalarına olanak tanır.

Bazı ülkelerde üretilen fazla enerji için nakit ödeme alınırken bazı yerlerde fatura kredisi alınır. Fatura kredisi, kWh cinsinden tanımlanır ve sonraki elektrik faturalarına indirim olarak yansıtılır. Yaz aylarında biriktirilen ekstra kredi, güneş ışığının az olduğu kış aylarında kullanılabilir.

Çift yönlü sayaç, sağladığı ekonomik faydanın yanı sıra elektrik şebekesi üzerindeki yükü azaltmaya da yardımcı olur. Fazla enerjinin satılması, elektrik üretimini ve yenilenebilir enerjiye yönelik yatırımları teşvik eder.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.