Fresnel Lens

Fresnel lens, ışık toplayıcı veya dağıtıcı olarak kullanılan, genellikle ince levha formunda, yoğun halkalarla oluşturulmuş, kısa odak uzunluğuna sahip özel mercek tipidir.

Fresnel Lens
24.07.2019
2.014
A+
A-

Fresnel lens, ışık toplayıcı veya dağıtıcı olarak kullanılan, genellikle ince levha formunda, yoğun halkalarla oluşturulmuş, kısa odak uzunluğuna sahip özel mercek tipidir.

Fresnel lens, tıpkı bir büyüteç mantığıyla çalışır. Fresnel lens üzerinde eş merkezli birden çok halka bulunur. Her bir halkanın yüzeye olan açısı farklıdır bu sayede yüzeye farklı noktalardan ulaşan ışığı farklı açılarla yönlendirerek, tek bir merkeze odaklayabilir.

Fresnel lensler, geleneksel lenslere göre daha ince yapıdadır ve oldukça hafiftir.

Fresnel lensin bir yüzü ışığı yönlendirmek için çıkıntılara sahiptir, diğer yüzü ise düz formdadır. Çıkıntılara sahip, diğer bir deyişle tırtıklı yüzeye ulaşan ışık, yakın bir noktada odaklanarak lensin diğer tarafına ulaşır. Tersi durumda, odak noktasından yayılan ışık lens yüzeyinden birbirine paralel ışınlar olarak dağılabilir.

Fresnel lens tek bir merkezden yayılan ışığı dağıtmak veya belirli bir alana yayılan ışıkları tek bir merkezde yoğunlaştırmak için kullanılabilir. Lensin yönü değiştirilerek, kullanım şekilleri arasında geçiş yapılabilir.

Fresnel lensler, noktasal ışık kaynaklarından yayılan ışığı homojenize etmek için kullanılır. Trafik sinyal lambalarında ışığı dağıtmak amacıyla kullanılmaktadır. Lensin merkezinden, odak noktasından yayılan ışık fresnel lens yardımıyla sinyal camına homojen bir şekilde dağıtılır.

Güneş enerjili sistemlerde güneş ışığını yoğunlaştırmak için de fresnel lensler yaygın olarak kullanılmaktadır. Fresnel lensler, hareket ve ışık dedektörlerinde de ışık toplayıcı olarak kullanılmaktadır.

Fresnel lensler, akrilik (PMMA) veya polikarbonat (PC) malzemeden üretilebilir. Her iki malzemenin de ışık geçirgenliği ve dayanıklılığına göre birbirinden avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Genellikle, yüksek ışık geçirgenliği için akrilik, yüksek dayanıklılık için polikarbonat malzeme tercih edilmektedir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 4 Yorum
 1. Baba Cız dedi ki:

  Selam,

  Bazı trafik ışıklarında kare şekilde ışık hüzmeleri bazılarında ise dairesel ışık hüzmeleri görmemizin sebebi bu lenslerin farklılık göstermesi mi? Eğer öyleyse bu farklılığın sebebi de akrilik malzeme ile polikarbonat malzeme arasında olan fark yüzünden mi?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba, trafik lambalarında ışık hüzmesinin şekli içerisindeki LED’lerin dizilimine, fresnel lensin tasarımına ve en dıştaki dağıtıcı camın şeklinde göre değişiklik gösterir. Bu malzeme farklılığıyla ilgili değildir.

 2. MAK. dedi ki:

  Bu lensleri güneş enerjili sistemde kullanmak istiyorum ama yurtiçinde tedarikçisi var mı acaba?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Furkan Bey, ülkemizde fresnel lens üreticileri olsa da bunlar doğrudan satış yapmıyor. Çoğunlukla müşterilerinin ürünleri için tasarım ve üretim yapıyor.