Reflektör

Işığı, yansıma ve kırılma yoluyla belirli bir açıda yönlendiren optik elemanlara reflektör adı verilir. Reflektörler, ışığı toplar, yoğunluğunu artırır ve aydınlatılması istenen yüzeye yönlendirir. Reflektörün iç kısmında, ışığı şekillendirmek için yansıtıcı malzeme kullanılmaktadır. İç yüzeyin yansıtma özelliği, sistem verimi açısından son derece önemlidir.

Reflektör
11.03.2019
3.978
A+
A-

Işığı, yansıma ve kırılma yoluyla belirli bir açıda yönlendiren optik elemanlara reflektör adı verilir. Reflektörler, ışığı toplar, yoğunluğunu artırır ve aydınlatılması istenen yüzeye yönlendirir.

Reflektör, ışık kaynağından yayılan ışığın istenilen şekilde kontrol edilmesini sağlar. Reflektörün iç kısmında, ışığı şekillendirmek için yansıtıcı malzeme kullanılmaktadır. İç yüzeyin yansıtma özelliği, sistem verimi açısından son derece önemlidir.

Reflektör, uygun fiyatlı ve kullanımı kolay bir optik çözümdür. Ancak lensler kadar geniş kontrol ve esnek uygulama imkanına sahip değildir.

Yayılan ışığın açısı ve dağılım şekli reflektörün şekline bağlıdır. Reflektörün yansıtıcı yüzeyine farklı işlemler uygulanarak da ışığın dokusu değiştirilebilir.

Reflektörler genellikle cam, metal veya plastik malzemeden imal edilmektedir. Plastik reflektörler, yansıtıcı özelliği kazanması için alüminyum gibi metallerle kaplanmaktadır. Alüminyum kaplama, ışığın yüksek verimle yönlendirilmesine yardımcı olur.

Reflektörler, ışığı yönlendirmek için lamba ve armatür gibi genel aydınlatma ürünlerinde, araç farlarında, sinyal lambalarında, el fenerlerinde ve benzeri ışıklı donanımlarda kullanılmaktadır.

Aydınlatma armatürleri ışığı doğru bir şekilde yaymak için optik materyale ihtiyaç duyar. Katı hal aydınlatmalarında, lens ve reflektör gibi ikincil optik materyaller çok sık kullanılmaktadır.

Çeşitli uygulamalar için, tek ve dizi halinde, farklı boyutlarda ve farklı ışık açısında reflektörler bulunmaktadır. Reflektörler vida, klips ya da yapıştırıcı yardımıyla sisteme tutturulabilir.

Işık kaynağı üzerinde reflektör kullanılması, kamaşmayı azaltmaya yardımcı olabilir. Işık kaynağı üzerine reflektör yerleştirildiğinde, bu ışık kaynağını gizlemeye yardımcı olmaz. Işık kaynağının gizlenmesi istenen uygulamalarda optik materyal olarak lens tercih edilmelidir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.