Vietnam LED Pazarı 2016’da 348 Milyon Dolara Ulaştı

Vietnam hükümetinin yerel proje destekleri ve büyük üretim planı sonuçlarını vermeye başladı. Güney Kore, Çin ve Japonya’nın büyüme yardımı ile daha da güçlenen market daha şimdiden bir önceki yıla göre %28 oranında büyüme gösterdi.

Vietnam LED Pazarı 2016’da 348 Milyon Dolara Ulaştı
18.11.2016
121
A+
A-

TrendForce’ın raporuna göre, Vietnam’da bir önceki yıl (2015) LED pazarının büyüklüğü 271 Milyon $ civarında iken bu yıl daha şimdiden %28 oranında büyüme kaydederek 348 Milyon $ rakamına ulaştı. Vietnam’da LED Pazarı iç pazarın ihtiyaçlarından da etkilenmektedir ve Vietnam genelinde yılda yaklaşık 200 Milyon geleneksel lamba tüketicilere sunulmaktadır, fakat geçtiğimiz 5 yılda LED aydınlatmaya olan gelişimin sürekli olarak artmasından dolayı iç pazarda geleneksel aydınlatma ürünleri yerini LED ürünlere bırakmaktadır. Bu da LED pazarındaki artışın en önemli sebeplerinden biri olmuştur. Bunun yanı sıra kişi başına düşen yıllık gelir oranının da artmasıyla birlikte, konut aydınlatmalarında da LED kullanımı yaygınlaşmış ve bu da pazarın büyümesine sebep olmuştur.

Birçok küresel LED şirketi de ucuz iş gücü dolayısıyla fabrikalarını Vietnam’a kurmayı tercih ediyor. Güney Kore, Çin ve Japonya’nın büyüme yardımı ve Vietnam hükümetinin büyük alt yapı projeleri sayesinde pazar büyüme göstermektedir. Ayrıca hükümetin yerel projeler ile yerel firmaları da desteklemesi sayesinde küresel LED firmaları da iç pazardaki firmalar ile birlikte çalışmak zorunda kalmakta ve bu büyük yapı içerisine katılmaktadırlar.

Umarız ülkemiz için de benzer senaryo ile yerel firmalar, büyük firmalarla iş birliği kurarak hem yerel üretimi destekler hem de LED pazarında ihracatımızı arttırır. Böylece hem üretim hem de Ar-Ge olarak hızlı bir ilerleyiş içerisine gireriz.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.