UV Işık Yardımıyla Klima Dezenfeksiyonu

Klima sistemleri, özellikle düzenli olarak temizlenmediği durumlarda bakteri ve virüslere neden olabilir. Dahası, klimalar bu virüsleri tüm odaya dağıtabilir. Osram’ın geliştirdiği Air Zing 2020 ile klima üniteleri UV ışığa dayalı bir sistem ile mikrop ve organizmalardan arındırılıyor.

UV Işık Yardımıyla Klima Dezenfeksiyonu
17.06.2019
1.038
A+
A-

Klima sistemleri, özellikle düzenli olarak temizlenmediği durumlarda bakteri ve virüslere neden olabilir. Dahası, klimalar bu virüsleri tüm odaya dağıtabilir. Osram‘ın geliştirdiği Air Zing 2020 ile klima üniteleri UV ışığa dayalı bir sistem ile mikrop ve organizmalardan arındırılıyor.

Cihaz tarafından üretilen UV ışını, klima sistemi içindeki havayı ve ısı eşanjörünü örtüyor. Bu sayede bakteri ve virüs gibi organizmaları deaktive edebiliyor.

Patent başvurusu yapılmış olan Air Zing 2020, Almanya‘da özellikle Hint pazarı için geliştirildi. Air Zing 2020‘nin bu bölgelerde kullanılarak enfeksiyon, hastalık ve alerji riskini azaltması planlanıyor.

Yılda bir kez değiştirilmesi gereken bu ultraviyole ışık kaynağı, bir kimyasala gerek duymadan odadaki havanın 24 saat boyunca geliştirilmesini sağlıyor. Bu sistem, zaman içinde etkinliklerini kaybeden geleneksel hava temizleme sistemlerini de tarihe gömüyor.

Air Zing 2020, sağlık yönüne ek olarak ekonomik yararlar da sağlıyor. Klimaya monte edildiğinde ısı eşanjöründeki birikintileri bastırır ve sistemin enerji verimliliğini korumasına yardımcı olarak elektrik maliyetlerinde sürdürülebilir bir azalma sağlar.

UV ışığın pek çok yararı var. UV ışık klima sistemlerinde kalıp oluşumunu engellediğinden; virüs ve bakteriler gibi patojenlerin çoğalmasını önleyerek üreme alanlarını azaltır. Ultraviyole ışık havayı klima sisteminden geçerken dezenfekte eder. Sonuç olarak, odadaki havanın kalitesi önemli ölçüde gelişir ve bu odadaki insanların enfeksiyon kapma riski azalır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. awdaw dedi ki:

    tez konusu kalmadı yapmayın artık looooo. ne buldusysam yapmışlar.