LED Fiyatları Artıyor Mu?

Hammadde fiyatlarındaki artış LED üretim maliyetlerini de arttıran bir unsur olarak üreticilerin LED fiyatlarının arttırmasına neden oluyor. Çin LED devi San’an Opto’nun fiyatları arttırmasının ardından diğer üreticiler de fiyatların genel seviyesinin artacağı yönünde görüşlerini bildirdiler.

LED Fiyatları Artıyor Mu?
20.01.2017
175
A+
A-

Çinli LED yonga üreticisi San’an Opto, ürün fiyatlarını tekrar revize ederek yükseltti; aynı zamanda diğer Çinli ve Tayvanlı üreticilerin de fiyatları yükselteceği tahmin ediliyor.

San’an Opto’nun, 2017 yılına gelindiğinde hammadde maliyetlerinin yükselmesi nedeniyle S-30MB ve S-32BB LED ürünlerinin fiyatlarının % 8 artacağına dair bilgilendirmeyi içeren mektupları müşterilerine bildirmesi sürpriz yarattı. Yeni fiyat 10 Ocak 2017 tarihinden itibaren geçerli oldu.

Endüstri analistleri, hammadde fiyatlarındaki artışın diğer LED yonga üreticilerini ürünlerinin fiyatını arttırarak bu trendini takip etmeye zorlayacağına inanıyor. 2016 yılında başlayan hammaddelerin fiyat artışının 2017’de de devam edeceğini ve 2017’de LED perakende fiyatlarının yükselmesinin ana nedeninin bu olacağı analistler tarafından açıklanan bir başka tahmin.

Fiyat Savaşı

Daha önce, 1030 ve 1032 LED fiyatları firma tarafından yükseltilmişti. Bu bağlamda fiyat artışının bir diğer nedeni, daha düşük fiyatlı üst model ürünlerin fiyatının yükseltilmesi nedeniyle gerçekleştiği düşünülüyor.

Üretim Miktarı

Düşük güç LED’leri, üreticiler arasında fiyat rekabetine yol açan çok talep görüyor. Bu durum da fiyat savaşına yol açtı ve LED üreticileri için düşük brüt kar marjlarının oluşmasına yol açtı. Birçok üreticinin ürün imal etmeye istekli olmadığı görüldü ve 1030 ve 1032 LED’lerin sarf malzemelerinin talebi de düştü bu durum ise talep arzında dengesizliğe yol açtı.

Tayvan merkezli önde gelen LED çip üreticisi Epistar, 2016 yılında mavi LED çip fiyatlarını ilk kez artırdı. Epistar da, zammın nedeni olarak hammadde maliyetlerini vurguladı. Bununla birlikte, Epistar mavi LED çipi üretimini azalttığı için de ürün bazında fiyatları arttırmak zorunda kaldı.

LEDinside’ın haberine göre, Donald Trump, ABD’nin 45. başkanı olduğunda, hammadde fiyatlarında artışa neden olacak geniş yerli altyapı projelerine başlayacak. Bu da önümüzdeki yıllarda LED fiyatlarında bir artışa neden olabilir.

BizLED Magazine

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.