Montreal LED Sokak Aydınlatmaları Üzerine İkilemde

Montreal’de aydınlatma konusunda fikir ayrılıkları yaşanıyor. Aydınlatmanın LED ile yapılıp yapılmaması tartışılırken, ortaya bir de LED ile yapılacaksa ‘3000K mi yoksa 4000K mi kullanmalıyız?’ sorusu çıktı. Çeşitli örgüt ve ajansların araştırması sonucunda en doğru aydınlatmayı sunabilmek için yapılacak çalışmalar devam ediyor.

Montreal LED Sokak Aydınlatmaları Üzerine İkilemde
08.02.2017
382
A+
A-

Montreal şehri, yolları, parkları ve yerleşim yerlerini aydınlatmak için kullanılması planlanan 132.000 sokak lambası için aydınlatma teknolojisi ikilemi içerisinde.

Montreal ilk olarak 4.000 Kelvin renk sıcaklığı veren enerji tasarruflu LED ışıklarına geçmeyi planlamıştı fakat 4.000 Kelvin rengindeki mavi ışık renk yoğunluğu nedeniyle, bölge sakinleri bu karara karşı çıktı. Bu nedenle şehir meclisi, parlak LED ışıklarının olumsuz sağlık etkileri olabileceğinden çekinerek daha yumuşak bir varyasyon kullanılabileceğine karar verdi. Fakat bu durumda da farklı renklerdeki ışıklar şehrin manzarasını bozabilir ve aşırı ışık kirliliği yaratabilir.

Sakinlerin şikayetlerinden sonra ve American Medical Association’ın tavsiyesi üzerine Toronto ve Chicago gibi şehirlerde 3.000 Kelvin LED ışık kullanıldı. California Davis’te ise, 4.000 Kelvin LED ışıklarının takıldığı yerlerde, sakinler buna karşı çıktı ve ışıkların parıltıyı arttırarak gece sürüşü tehlikeli hale getirdiği ve gece gökyüzünün manzaralarını mahvettiği için 3.000K LED sistemin değiştirilmesini istedi.

2016 yılının Aralık ayında Montreal halk sağlığı ajansı, “4.000 Kelvin ışığının normal şehir aydınlatmasından daha fazla bir tehlike oluşturmadığı” sonucuna vardığı bilimsel analizler üzerine bir araştırma gerçekleştirdi. Fakat bu düşünce, Toronto Halk Sağlığı tarafından iki ay sonra yayınlanan bulgulara ters düştü. Amerika’da sokak aydınlatması tüm bu tartışmalarla birlikte sürerken birçok ülkede LED’e dönüşüm hızlı bir şekilde devam ediyor.

BizLED

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.