Tibidabo Karşılama Meydanı

Tibidabo Karşılama Meydanı, Barselona’daki eğlence parkının temelindeki ana unsurları ve düşünceyi tanıtan, her yaştan ziyaretçilere şehri muhteşem bir manzarayla sunan bir alandır. Karanlık düştüğünde, bu alandaki yapay ışıklandırma, gün boyunca takdir edilen eğlenceyi çoğaltır; parlak efektler, ışık ve gölge oyunları yaratır.

Tibidabo Karşılama Meydanı
13.01.2020
175
A+
A-

Tibidabo Karşılama Meydanı, Barselona‘daki eğlence parkının temelindeki ana unsurları ve düşünceyi tanıtan, her yaştan ziyaretçilere şehri muhteşem bir manzarayla sunan bir alandır.

Alanda dikey bahçe cephesine sahip eğlenceli bir ortam var. Burası sadece yönetici ofislerini barındırmıyor aynı zamanda alan Barselona’daki en büyük “böcek otellerinden” biri olup çok sayıda hayvan türüne sığınacak ve beslenecek bir alan sunuyor. Bu haliyle kentin karşı karşıya kaldığı çevresel zorluklara dikkat çekiyor.

MiAS Architects tarafından tasarlanan papatya şeklindeki şemsiyeler, meydanın eğlenceli yönünü de vurgulamaktadır.

Karanlık düştüğünde, bu alandaki yapay ışıklandırma, gün boyunca takdir edilen eğlenceyi çoğaltır; parlak efektlerışık ve gölge oyunları yaratır.

iGuzzini tarafından üretilen Underscore InOut ışıkları merdivenlerde parlak bir taslak oluşturur ve yeşil alandaki çiçek tarlalarının tüm kıvrımlarını uzantıları boyunca gösterir.

Birer spot ışığı şeklindeki MaxiWoody projektörleri tarafından oluşturulan farklı optiklerin etkileri, parke aydınlatmasını sağlamak ve güvenliği garanti etmek için değil, aynı zamanda iyi tanımlanmış bir nokta efekti ile karenin genişliğini canlandırmak için üst üste biner.

Yere gömme armatür olan Light Ups‘ın dünya ve orbit versiyonları dikey bahçenin altına kurulmuştur ve farklı bitkilerin düzenine göre çeşitlenen bir grafik doku ile geometrik olarak kesişen gölgeler oluşturur.

Yıl:
2019

Müşteri:
Barselona Şehir Konseyi
BSM-Barselona Belediye Hizmetleri

Mimari Proje:
MIAS Architects – Josep Miàs

Fotoğrafçı:
Gael del Rio

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.