Yanmayan Her Sokak Lambası İçin 500 TL Ceza Kesilecek

Resmi Gazete’de yayınlanan yeni kanun ile sokak aydınlatmalarında arızaları gidermeyen elektrik dağıtım şirketlerine, direk başına 500 TL idari para cezası verileceği belirtildi. Bu yasa ile elektrik dağıtım şirketlerinin, uzun kullanım ömrü vadeden LED sokak armatürleri ve arızaları uzaktan tespit etmeyi mümkün hale getiren akıllı aydınlatma sistemlerine yönelmesi bekleniyor.

Yanmayan Her Sokak Lambası İçin 500 TL Ceza Kesilecek
20.12.2017
1.354
A+
A-

Resmi Gazete‘de yayınlanan yeni kanun ile sokak aydınlatmalarında arızaları gidermeyen elektrik dağıtım şirketlerine, direk başına 500 TL idari para cezası verileceği belirtildi. Bu yasa ile elektrik dağıtım şirketlerinin, uzun kullanım ömrü vadeden LED sokak armatürleri ve arızaları uzaktan tespit etmeyi mümkün hale getiren akıllı aydınlatma sistemlerine yönelmesi bekleniyor.

Yasaya göre, genel aydınlatma arızaları (yanmayan lamba, yerinde olmayan armatür) ile ilgili elektrik dağıtım şirketlerine onarımın yapılması için süre verilecek. Bu süre içerisinde eksikleri gidermeyen dağıtım şirketlerine kurul tarafından 500 TL idari para cezası verilecek. Elektrik dağıtım şirketlerinin bu cezayı en geç bir ay içerisinde ödemesi gerekiyor.

“Elektrik dağıtım şirketlerinin denetimleri haricinde de genel aydınlatma kapsamında tespit edilen yanmayan, yerinde olmayan armatür ve/veya direklere ilişkin eksiklerin giderilmesine ilişkin süre verilir. Belirlenen sürelerde eksikliklerin giderilmemesi durumunun tespiti ile belirlenen her bir direk veya armatür için Bakanlığın Kurula bildirmesini müteakip Kurul tarafından beş yüz Türk lirası idari para cezası verilir. Tespit edilen eksikliklerin giderilmesine ilişkin verilecek süreler ve eksikliklerin tespit esasları yönetmelikle belirlenir. Bu Kanuna göre verilen idari para cezaları tebliğinden itibaren bir ay içinde ödenir.”

Uygulamada arızaların giderilmesi için elektrik dağıtım şirketlerine şehir içi bölgelerde 24 saat, şehir dışı bölgeler için 72 saat süre verileceği belirtiliyor.

TEDAŞ Genel Müdürü Halil İbrahim Leventoğlu‘na göre Türkiye’de yaklaşık 6,6 milyon sokak armatürü var ve bunların yaklaşık %5-%6’sının arızalı olduğu tespit edildi. Bu yeni ceza uygulamasıyla arızaların çok daha hızlı giderileceği belirtiliyor.

Aydınlatma sisteminin kontrol edilmesi, izlenmesi ve arıza takibini mümkün hale getiren akıllı aydınlatma teknolojilerinin bu uygulama ile yaygınlaşması bekleniyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.