Türkiye Aydınlatma Sektörü Değerlendirmesi

Türkiye’de üretilen aydınlatma ürünleri dünyada 150’den fazla ülkeye ihraç edilmektedir. Avrupa ülkeleri önemli ihracat pazarlarıdır. Bunun dışında Türkiye’de üretilen yüksek kaliteli aydınlatma armatürleri Türkmenistan, Suudi Arabistan, Irak, BAE, Fas, Katar, Azerbaycan, Cezayir ve Kazakistan gibi ülkelere de ihraç edilmektedir.

Türkiye Aydınlatma Sektörü Değerlendirmesi
18.09.2017
2.257
A+
A-

Türkiye’de aydınlatma endüstrisi, 60’lı yıllarda akkor ve floresan lambaların üretimi ile kuruldu. İlk başta sadece lamba üretiminin yapıldığı sektör, 70’li yıllarda dekoratif aydınlatma armatürü üretimine başlayarak kapsamını genişletti. Sonraki yıllarda sektördeki yatırımlar artmış, bu sayede Türkiye’de aydınlatma sektörünün genişlemesine ve büyümesine yol açmıştır.

Dünya aydınlatma pazarının hacmi 50 milyar Dolar seviyesindedir. Ekonomi Bakanlığı‘nın raporuna göre günümüzde Türk aydınlatma pazarının hacmi 350 milyon Dolar‘a ulaşmıştır. Bunun yaklaşık olarak üçte biri aydınlatma armatürlerine aittir.

Türkiye’de kişi başına düşen gelir artışı, kentleşme, konut sayısının artması, ticari yapıların artması ve sanayileşme ile aydınlatma armatürlerine olan talep artış göstermektedir. İnşaat, imalat sektörü ve turizm Türk aydınlatma sektörünü ivmelendirmektedir. LED ve OLED gibi teknolojilerle yönlendirilen sektör, Türkiye’de de bu teknolojik yeniliklerle şekillenmektedir.

Türk aydınlatma sektöründe, iç mekân, dış mekân ve endüstriyel aydınlatma armatürleri gibi temel kategorilerin yanında farklı ihtiyaçlara cevap verecek özel çözümler de üretilmektedir. Ülkemizde faaliyet gösteren yaklaşık 350 şirket bulunmaktadır, bunların 50 tanesi büyük ölçekli şirketlerdir. Sektörde yer alan firmaların birçoğu (yoğunluk sırasına göre) İstanbul, Ankara ve İzmir‘de yer almaktadır.

Büyük üreticiler, kendilerine ait aydınlatma laboratuvarında armatür ve ışık kaynakları için test ve performans ölçümlerini yapmaktadır. Buna ek olarak, bağımsız aydınlatma laboratuvarları da diğer firmalara destek vermektedir.

Türkiye’de yer alan aydınlatma üretim tesislerinde uzun ömürlü, kaliteli ve yüksek performans sunan aydınlatma elemanları üretilmektedir.

Türkiye’de yer alan şirketlerin çoğu iç ve dış mekân aydınlatmasında uzman ekibe sahip, yüksek kalitede uluslararası norm ve standartlara uygun yüksek teknolojili ürünler üretmektedir. Firmalar ISO 9000, ENEC, VDE gibi uluslararası kalite ve güvenlik standartlarına uygun üretim yapmaktadır. Firmalar ürünlerinde CE işareti kullanmaktadır.

Türkiye aydınlatma sektörü, değişen talep ve ihtiyaçlara karşılık verebilmek için arge ve inovasyon çalışmalarına önem vermektedir. Bu sayede küresel ölçekte rekabetçi ürünler geliştirmekte, müşterilerine özel çözümler üretebilmektedir.

Türk aydınlatma üreticileri, aydınlatma armatürlerini yüksek kapasiteli tesislerinde yüksek kalite standartlarında üretmektedir. Türkiye’de üretilen ülkemize ait markalarla etiketlenmiş ürünler, dünya genelinde pek çok ülkede kullanılmaktadır. Sektörde yer alan firmalar, sürekli kendini yenilemekte, kendini müşterilerine adamış ve müşteri talep ve isteklerine odaklanmıştır. Tasarım ve yenilik odaklı firmalar, gücünü arge altyapısından almaktadır.

Türkiye’de üretilen aydınlatma ürünleri dünyada 150’den fazla ülkeye ihraç edilmektedir. Avrupa ülkeleri Türkiye’nin önemli ihracat pazarlarıdır. Bunun dışında Türkiye’de üretilen yüksek kaliteli aydınlatma armatürleri Türkmenistan, Suudi Arabistan, Irak, BAE, Fas, Katar, Azerbaycan, Cezayir ve Kazakistan gibi ülkelere de ihraç edilmektedir.

Türk aydınlatma üreticileri küresel pazar payını arttırmak için sürekli araştırma ve geliştirme, istikrarlı büyüme stratejik hedefleri doğrultusunda hareket etmektedir.

Türkiye’de aydınlatma sektörü, her yıl Eylül ayında İstanbul‘da IstanbulLight Fuarı‘nda buluşmaktadır. Aydınlatma sektöründe Avrasya bölgesinin önemli buluşma noktası olan, bu fuar sektörde faaliyet gösteren dernek ve komitelerin desteğiyle düzenlenmektedir.

Türkiye’de faaliyet gösteren büyük aydınlatma firmaları, Almanya‘nın Frankfurt şehrinde iki yılda bir düzenlenen, aydınlatma ve bina hizmetleri teknolojisi için dünyanın önde gelen ticaret fuarı Light + Building‘de ülkemizi temsil etmekte, küresel pazarda varlığını hissettirmektedir.

Türkiye aydınlatma sektörü teknolojik altyapısı ve yüksek kaliteli ürünleriyle tüm dünyada iyi bir izlenim yaratmıştır. Bu sayede artan ihracat hacmiyle, ülke ekonomisine ciddi katma değer sağlanmaktadır.

Aydınlatma bilinci ve kültürünün artması, enerji tasarrufunun da önem kazanmasıyla pazarın büyümesini desteklemektedir. Türkiye yatırımlarıyla aydınlatma sektöründe bölgesel bir üretim merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

Bu içeriğin hazırlanmasında Ekonomi Bakanlığı‘nın Aydınlatma Endüstrisi Raporu‘ndan yararlanılmıştır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
  1. Barış dedi ki:

    Merhaba bu yazı sonunda bahsi geçen “Ekonomi Bakanlığı‘nın Aydınlatma Endüstrisi Raporu”na nasıl ulaşabiliriz. Ekonomi Bakanlığı‘nın internet sitesinde böyle bir rapor gözükmüyor.