Aydınlatma Yönetmelikleri İnsan Odaklı Aydınlatmayı Öne Çıkarabilir

Brüksel merkezli endüstri kuruluşu LightingEurope tarafından hazırlanan tabloya göre; İnsan Odaklı Aydınlatma’nın birkaç yıl içinde en büyük iş alanı olarak ortaya çıkacağı ve bundan sonra da ön planda olmaya devam edeceği belirtiliyor.

Aydınlatma Yönetmelikleri İnsan Odaklı Aydınlatmayı Öne Çıkarabilir
23.03.2017
150
A+
A-

Avrupa aydınlatma endüstrisi için 10 yıllık stratejik yol haritasına baktığınızda en çok dikkat çeken şey, endüstrinin İnsan Odaklı Aydınlatma‘ya doğru yol almasıdır.

İnsan Odaklı Aydınlatma (HCL), LED ışığının biyolojik, görsel ve duygusal gerekliliklere göre insan sağlığını, refahını ve performansını arttırmak için ayarlanmasıdır.

Brüksel merkezli endüstri kuruluşu LightingEurope tarafından hazırlanan tabloya göre; İnsan Odaklı Aydınlatma‘nın birkaç yıl içinde en büyük iş alanı olarak ortaya çıkacağı ve bundan sonra da ön planda olmaya devam edeceği belirtiliyor.

İnsan Odaklı Aydınlatma (HCL), aydınlatma endüstrisi için gerekli olan değişimin büyük bir bölümünü temsil ediyor. Bu değişim, 1.000’den fazla şirkete, 100.000’den fazla iş ve yıllık 20 milyar Euro ek gelir elde etmesinde yardımcı olabilir.

Bilindiği üzere, yüzyıllardır süren iş modeli yedek ampul satmak, LED lambaların yaygınlaşmasıyla ve sıradan hale gelmesiyle son buldu. Hal böyle olunca sektörde yeni iş alanları öne çıkmaya başladı.

İnsan Odaklı Aydınlatma (HCL) için genel fikir, ışıkların açıp kapanması, parlaklık, renk ve renk sıcaklıklarının en uygun seviyeye ayarlanmasıdır. Bir sınıf, hastane odası veya ofiste uyanıklığı arttırmak için sabahları mavi tonları vurgulanabilir. Kırmızı ve turuncu renkler de sakinleştirici bir etki için akşamları daha uygun olabilir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.